Ազատ թեմայով շարադրություն է հիշեցնում. Գևորգ Պետրոսյանը՝ հունվարի 3-5-ը աշխատանքային օրեր դարձնելու մասին
03/04/2018 13:03
«Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Պետրոսյանին կառավարության կողմից ներկայացվող ակտերի հիմնավորումները ազատ թեմայով շարադրություններ են հիշեցնում:
«Որևէ մեկին վիրավորելու նպատակ չունեմ, բաց այդ հիմնավորումները սկսել են նմանվել ազատ թեմայով շարադրությունների: Ի՞նչ է նշանակում այն հիմնավորումը, թե կապահովի պետության սոցիալ-տնտեսական և ֆինանսական համակարգերի նորմալ կենսագործունեությունը: Երեք ոչ աշխատանքային օրերի հանումն ի՞նչ կապ ունի դրա հետ», - պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիտին «Հայաստանի Հանրապետության տոների և հիշատակի օրերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին հարցի քննարկման ժամանակ հայտարարեց պատգամավորը՝ անդրադառնալով ՀՀ կառավարության առաջարկին՝ ոչ աշխատանքային օրերի ցանկից հանել հունվարի 3, 4 և 5 օրերը:
Հարցով հիմնական զեկուցող ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Թադևոս Ավետիսյանը նկատեց, որ նախագծի ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է Հայաստանյան տոնացույցում նախատեսել միայն հայ ժողովրդի ավանդույթներից բխող Ամանոր (Նավասարդ) և Ծննդյան տոները:
Նրա խոսքով՝ նախածննդյան տոները ոչ աշխատանքային հանդիսանալը նպատակահարմար չէ նաև սոցիալ-տնտեսական տեսանկյունից, քանի որ ամենամյա նվազագույն արձակուրդի տևողությունը հնգօրյա աշխատանքային շաբաթվա դեպքում 20 աշխատանքային օր է, որի ընթացքում պահպանվում է աշխատատեղը և վճարվում է միջին աշխատավարձը:
«Սրան գումարենք 16 ոչ աշխատանքային օր` ազգային տոներ և հիշատակի օրեր, ստացվում է 36 վճարվող հանգստյան օր», - նշեց նա:
Պատգամավորը նաև աբսուրդ որակեց կառավարության հիմնավորման մեջ նշված հետևյալ տողը՝ «Մեծանուն լեզվաբան Հրաչյա Աճառյանը հավաստում է, որ «տոնը» բնիկ հայերեն բառ է և նշանակում է հասարակական հանդես, հանդիսավոր օր: Հեռավոր անցյալում տոն է կոչվել աստվածներին մատուցած զոհը, զոհաբերվող կենդանին, որևէ հանդիսության նվիրված խնջույքը…»:
«Ես չգիտեմ` ով է որոշել հանգուցյալներին անհանգստացնել, բայց դա աբսուրդ է: Կանանց տոնը ի՞նչ կապ ունի այս ամենի հետ, ոչ կանանց զոհաբերում ենք, ոչ մատուցում ենք աստվածներին: Խնդրում եմ, ձեր հիմնավորումները չլինեն ազատ թեմայով շարադրություն, անհարկի չանհանգստացնենք մեր հանգուցյալներին», - նշեց Պետրոսյանը:

Обоснования правительства напоминают сочинение на свободную тему – Геворк Петросян о решении объявить 3-5 января рабочими днями
03/04/2018 14:18
Депутату фракции «Блок Царукян» Геворку Петросяну обоснования представляемых правительством Армении актов напоминаютсочинения на свободную тему.
«Я не преследую цель оскорбить кого-то, но эти обоснования начали походить на сочинения по свободной теме. Что значит обоснование : обеспечит нормальную жизнедеятельность социально-экономической и финансовой систем государства? Какую связь с этим имеет отмена трех нерабочих дней?» -  заявил депутат в ходе обсуждения вопроса о внесении изменения в закон «О праздниках и памятных днях Республики Армения», согласно которым из списка нерабочих дней должны быть ихъяты 3,4 и 5 января.
Основной докладчик по вопросу заместитель министра труда и социальных вопросов Тадевос Аветисян отметил, что необходимость принятия проекта обусловлена тем, чтобы предусмотреть в календаре праздников только вытекающие из традиций армянского народа Новый год (Навасард) и Рождество христово.
По его словам, то, что предрождественские праздники являются нерабочими, нецелесообразно также с социально-экономической точки зрения, поскольку длительность ежегодного отпуска в случае пятидневной рабочей недели составляет 20 рабочих дней, в течение которых сохраняется рабочее место и выплачивается средняя зарплата.
«Прибавим к этому также 16 нерабочих дней – национальные праздники и памятные даты – получается 36 оплачиваемых дней отпуска», - отметил он.
Депутат посчитал также абсурдом приведенные в обосновании правительства ссылки на высказывания известного армянского лингвиста Грачья Ачаряна о значении слова «праздник» («тон») в армянском языке.
«Не знаю, кто решил потревожить покойников, но это абсурд. Какую связь со всем этим имеет женский праздник. Прошу вас, чтобы представленные обоснования не были сочинением на свободную тему, и не следует неуместно тревожить покой усопших», - отметил Петросян.
По предложению членов комиссии, представители правительства согласились отложить обсуждение проекта.