Հարավային և Հյուսիսային Կորեաների ղեկավարները կարող են ապամիջուկայնացման մասին հռչակագիր ընդունել
Հարավային Կորեայի առաջնորդ Մուն Չժե Ինի և Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընի հանդիպման ժամանակ Կորեական թերակղզու ապամիջուկայնացման մասին հռչակագիր կարող է ընդունվել։ Հանդիպումը կկայանա ապրիլի 27-ին ապառազմականացված Փհանմունջոմ սահմանային կետում, հայտնում է Kyodoсо–ն հղում անելով Հարավային կորեայի նախագահի աշխատակազմի աշխատակցին, փոխանցում է ТАСС-ը:
«Գագաթաժողովի ժամանակ ուշադրության կենտրոնում կլինի ապամիջուկայնացման հարցը», - ասել է նա:
Հարավային և Հյուսիսային Կորեաները 1992 թվականին արդեն ընդունել են այդպիսի փաստաթուղթ, որն արգելում է միջուկային զենքի արտադրությունն ու տիրապետումը։ Սակայն Հյուսիսային կորեանբ հրաժարվել էր այդ փաստաթղթից։
Միաժամանակ, մարտին Չինաստանի նախագահ Սի Ցզիպինի հետ հանդիպման ժամանակ Կիմ Չեն Ընը պատրաստակամություն է հայտնել գնալ փուլային ապամիջուկայնացման, եթե ԱՄՆ-ն ու Հարավային Կորեան հրաժարվեն թշնամական քաղաքականությունից և քայլեր ձեռնարկեն տարածաշրջանում խաղաղության ևկայունության հաստատման ուղղությամբ։

Лидеры КНДР и Южной Кореи могут принять декларацию о денуклеаризации
Декларация о денуклеаризации Корейского полуострова может быть принята на встрече лидера КНДР Ким Чен Ына и президента Южной Кореи Мун Чжэ Ина, которая состоится 27 апреля в пограничном пункте Пханмунджом в демилитаризованной зоне, сообщает Kyodoсо ссылкой на слова сотрудника администрации президента Южной Кореи, передает ТАСС.
«В центре внимания на саммите будет именно вопрос о денуклеаризации», - сказал он.
Север и Юг Кореи в 1992 году уже принимали подобный документ, который провозглашал запрет на производство и обладание ядерным оружием. Однако КНДР впоследствии отказалась от таких обязательств.
В то же время на встрече с председателем КНР Си Цзиньпином в Пекине в минувшем марте Ким Чен Ын, по сообщению китайской стороны, выразил готовность к поэтапной денуклеаризации при условии, что США и Южная Корея откажутся от враждебной политики и предпримут шаги к достижению мира и стабильности в регионе.