Մեծ Բրիտանիան ակնկալում է, որ Ռուսաստանը կաջակցի Սիրիայի վերաբերյալ ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի բանաձևը
Մեծ Բրիտանիան հույս ունի ստանալ Ռուսաստանի աջակցությունը Սիրիայի վերաբերյալ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նոր բանաձևին,  Fox News հեռուստաալիքի եթերում հայտնել է ՄԱԿ-ում Մեծ Բրիտանիայի մշտական ներկայացուցիչ Կարեն Փիրսը, փոխանցում է ТАСС-ը:
«Մենք կսպասենք, որպեսզի Ռուսաստանը վերադառնա համախոհների միջազգային շրջապատ և օգնի մեզ լուծել այս հակամարտությունը», - ասել է Փիրսը:
«Հույս ունեմ, որ Սիրիայի վերաբերյալ բանաձևերի նախագծի քննարկման հետագա փուլերից մեկում Ռուսաստանը կվերադառնա և կօգնի մեզ լուծել այս ճգնաժամը», - ասել է Փիրսը:
Գերմանիայի արտգործնախարար Հայկո Մաասն իր հերթին հայտարարել է, որ Ռուսաստանից կառուցողական ներդրում է ակնկալում Ռուսաստանից Սիրիայում հակամարտության քաղաքական լուծմանն ուղղված ջանքերին:
«Ռուսաստանը բարդ գործընկեր է դարձել, վերջերս էլ ավելի դժվար է դարձել, սակայն մենք ուզում ենք շարունակել երկխոսությունը նրա հետ», - ասել է նախարարը:
«Դուր է գալիս դա մեզ, թե՝ ոչ, սակայն առանց Ռուսաստանի մենք չենք կարող լուծել սիրիական կոնֆլիկտը, ուստի ՌԴ-ն պետք է մասնակցի այդ լուծման որոնմանը», - ասել է նախարարը:

Великобритания рассчитывает, что РФ поддержит новый проект по Сирии в СБ ООН
Великобритания не теряет надежду заручиться поддержкой России по новому проекту резолюции в СБ ООН по Сирии. Об этом, как передает ТАСС заявила в воскресенье в эфире телеканала Fox News постоянный представитель Великобритании при ООН Карен Пирс.
«Мы будем ждать того, чтобы Россия вернулась в международный круг единомышленников и помогла нам урегулировать этот конфликт», - заметила Пирс. «Я надеюсь на то, что на одной из поздних стадий рассмотрения проектов резолюций по Сирии Россия вернется и поможет нам разрешить этот кризис», - отметила Пирс.
Глава МИД ФРГ Хайко Маас  в свою очередь заявил, что ожидает от России конструктивного вклада в усилия по поиску политического урегулирования конфликта в Сирии.
«Россия стала сложным партнером, в последнее время она стала еще сложнее, но мы хотим продолжать диалог с ней», - утверждал министр.
«Нравится нам или нет, сирийский конфликт без России не решить, поэтому РФ должна участвовать в поиске этого решения», - отметил министр.