Նիկոլ Փաշինյանին պատգամավորական անձեռնմխելիությունից զրկելու հարց այս պահին չի քննարկվում. Գլխավոր դատախազություն
18/04/2018 14:59
ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225-րդ հոդվածի 1-ին և 2-րդ մասերով և 225.1 հոդվածի 1-ին մասով հարուցված քրեական գործերով դեռևս պետք է կատարվի քննություն, որից հետո պարզ կլինի` կարիք կա՞ Նիկոլ Փաշինյանին պատգամավորական անձեռնմխելիությունից զրկելու և հետագա գործողություններ կատարելու, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը:
«Այս պահի դրությամբ դրա հետ կապված չեմ կարող ոչինչ ասել: Մի քանի քրեական գործ է հարուցված, առանձին դրվագների հետ կապված նյութեր են նախապատրաստվում: Դեռևս քննություն պետք է կատարվի, որպեսզի պարզ լինի` դրա անհրաժեշտությունը կա՞, թե՞ ոչ: Շատ շուտ է դրա մասին խոսելը», - ասաց Գոռ Աբրահամյանը:
Պատգամավորական անձեռնմխելիությունից զրկելու ընթացակարգի համաձայն` Ազգային ժողովին դիմում է գլխավոր դատախազը:

В данный момент вопрос лишения Никола Пашиняна депутатской неприкосновенности не обсуждается – Генпрокуратура
18/04/2018 15:26
В рамках возбужденных по признакам ч.1 и 2 ст.225 ч.1 ст.225.1 УК Армении уголовных дел должно быть проведено расследование, после чего будет внесена ясность, есть ли необходимость в лишении депутатской неприкосновенности Никола Пашиняна и выполнении дальнейших действий, заявил корреспонденту Aysor.am советник генерального прокурора Армении Гор Абраамян.
«На данный момент в связи с этим ничего другого не могу сказать. Возбуждено несколько уголовных дел, по отдельным эпизодам подготавливаются материалы. Еще должно быть проведено следствие, чтобы выяснить есть необходимость в этом или нет. Говорить об этом пока рано», - сказал Гор Абраамян.
Согласно процедуре, вопрос лишения депутата неприкосновенности рассматривается в Национальном Собрании Армении по представлению генерального прокурора.