2017-ը միակ տարին էր, երբ փողոցներում հանրահավաքներ չկային, ևմենք ունեցել ենք 7,5 տոկոս տնտեսական աճ. Սերժ Սարգսյան (Տեսանյութ)
18/04/2018 22:27
ՀՀ վարչապետ Սերժ Սարգսյանը հարցազրույց է տվել «Շանթ» հեռուստաընկերությանը։ Հարցին՝ արդյոք հանրահավաքային ակտիվությունն ազդու՞մ է երկրի տնտեսական զարգացման վրա, նա պատասխանել է. «Մարդկանց իրավունքներն ու ազատություններն ամենաառաջնայինն են։ Առաջնային իրավունքները, եթե իրապես իրականացվեն տրամաբանության սահմաններում, որևէ կերպ չեն խոչընդոտի տնտեսական զարգացմանը»:
«Սակայն երբ դրանք դառնում են անհամաչափ, երբ դրանք վերածվում են խցանումների Երևանում, ապա ինչ եք կարծում՝ դա կարո՞ղ է արդյոք դրականորեն ազդել», - ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Նա նշել է, որ միակ տարին է՝ 2017 թ-ը, երբ փողոցներում հանրահավաքներ չկային, հանգիստ կարելի էր տուրիստներին գալ Երևան, ներդրողներին գալ ու ներդրումներ անել:
«Միակ տարին էր, և այդ տարին մենք ունեցել ենք 7,5 տոկոս տնտեսական աճ: Մեզ մի քանի տարի է պետք ընդամենը, որպեսզի այս տնտեսական աճը մարդկանց համար շատ ավելի շոշափելի լինի»,- ասել է Ս.Սարգսյանը։

Серж Саргсян: В 2017-ом, когда не было митингов, мы достигли экономического роста в 7,5%  (Видео)
Права и свободы человека являются приоритетом, заявил в интервью телекомпании «Шант» премьер-министр Армении Серж Саркисян, отвечая на вопрос, влияет ли активность митингов на экономическое развитие страны.
«Эти основные права, если они реализуются в рамках логики, никоим образом не будут препятствовать экономическому развитию. Но когда они становятся непропорциональными, когда они превращаются в пробки в Ереване, то, как вы думаете, могут они иметь положительный эффект?» - сказал Серж Саргсян.
По его словам, в последние годы в Армении был только один спокойный год, когда не было внешней или внутренней нестабильности.
«Наверное, 2017 был единственным годом, когда на улицах не было митингов, туристы могли приезжать в Ереван, инвесторы могли приезжать и делать инвестиции. Это был единственный год, и в этом году мы достигли экономического роста в 7,5%. Нам нужно всего несколько лет, несколько лет, чтобы сделать этот экономический рост более ощутимым для людей», - отметил С.Саргсян.