Բացառում ենք բռնությանը բռնությամբ պատասխանելու գործողությունները. «Իմ քայլը» և «Մերժիր Սերժին» նախաձեռնությունների հայտարարությունը
19/04/2018 16:40
«Իմ քայլը» և «Մերժիր Սերժին» քաղաքացիական նախաձեռնությունները հայտարարություն են տարածել, որում, մասնավորապես, ասված է.
««Իմ քայլը» և «Մերժիր Սերժին» քաղաքացիական նախաձեռնությունները՝ ունենալով Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների լայն աջակցությունը, օրեր շարունակ իրականացնում են քաղաքացիական անհնազանդության ոչ բռնի գործողություններ՝ ընդդեմ Սերժ Սարգսյանի վարչապետության։
Նախաձեռնության հեղինակների համար բռնության մերժումը սկզբունք է և բազմիցս հայտարարվել է, որ բացառում ենք նաև բռնությանը բռնությամբ պատասխանելու գործողությունները։
ՀՀ ոստիկանության տարածած հայտարարությունները այն մասին, թե հավաքի կազմակերպիչները իրենց սադրիչ վարքագծով հավաքի մասնակիցներին ուղղորդում են տարբեր հակաիրավական գործողությունների, չի համապատասխանում իրականությանը:
Շարժման կազմակերպիչները և մասնակիցները չեն կիրառում բռնություն և երբեք չեն կիրառելու, իսկ բոլոր այն անձինք, ովքեր հրահրում են նման գործողությունները կամ բռնություն են կիրառում որևէ մեկի նկատմամբ, չեն հանդիսանում ակցիայի մասնակիցներ:
Կոչ ենք անում ՀՀ ոստիկանությանը զերծ մնալ իրականությանը չհամապատասխանող հայտարարություններից և հավաքի կազմակերպիչների հասցեին անհիմն մեղադրանքներ հնչեցնելուց, ապահովել խաղաղ անհնազանդության ակցիայի մասնակիցների անվտանգությունը և հետևողական լինել իրական սադրիչների և բռնություն կիրառող անձանց ինքնությունը պարզելու և օրենքով սահմանված կարգով նրանց պատժելու համար»։

Гражданские инициативы «Мой шаг» и «Отвергни Сержа» выступают против принципа –  насилие в ответ на насилие
19/04/2018 17:40
Гражданские инициативы «Мой шаг» и «Отвергни Сержа» выступают против принципа – насилие в ответ на насилие
Гражданские инициативы «Мой шаг» и «Отвергни Сержа» распространили заявление, в котором, в частности говорится:
«Гражданские инициативы «Мой шаг» и «Отвергни Сержа», пользуясь широкой поддержкой  граждан Армении, на протяжении дней осуществляют ненасильственные акции гражданского неповиновения против премьерства Сержа Саргсяна.
Для авторов инициатив неприятие насилия является принципом, и мы неоднократно заявляли о том, что мы отвергаем также действия – насилие в ответ на насилие.
Распространенные полицией заявления о том, что организаторы митингов своими провокационными действиями направляют участников акций на различные противоправные действия, не соответствуют действительности.
Организаторы и участники движения не применяют насилия и никогда не применят, а все те лица, которые провоцируют подобные действия или применяют насилие к кому-то, не являются участниками акции.
Призываем полицию Армении воздержаться от не соответствующих действительности заявлений и озвучивания безосновательных обвинений в адрес организаторов митинга, обеспечить безопасность участников мирных акций гражданского неповиновения и проявить последовательность в выяснении личности провокаторов и применяющих насилие лиц, их наказание в установленном законом порядке».