ԵՄ-ն սիրիական ընդդիմությանը համոզել է բանակցելու համար Ժնև ժամանել
Եվրամիությունը սիրիական ընդդիմությանը համոզել է Ժնև բանակցությունների գալ առանց նախապայմանների, հայտարարել է Բելգիայի արտաքին գործերի նախարար Դիդիե Ռեյնդերսը, փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Ընդդիմությունը պատրաստ է ժամանել Ժնև:
Եվրամիությունն արել է իր գործը՝ համոզելով ընդդիմությանը՝ գալ առանց նախապայմանների, համաձայնել բանակցություններ վարելուն: Հարկավոր է, որ սիրիական ռեժիմը համաձայնի իշխանության բաժանմանը, որպեսզի բոլոր ուժերը ներկայացված լինեն իշխանության մեջ», - ասել է նա RTBF հեռուստառադիոընկերության եթերում:
Ռեյնդերսի խոսքով՝ դրա համար «պահանջվում է ճնշում գործադրել ռեժիմի դաշնակիցների՝ Իրանի և Ռուսաստանի վրա, և մենք դա անում ենք»:

ЕС убедил оппозицию Сирии приехать в Женеву на переговоры
Евросоюз убедил сирийскую оппозицию приехать на переговоры в Женеву без предварительных условий, заявил в четверг глава МИД Бельгии Дидье Рейндерс, передает РИА Новости.
«Оппозиция готова прибыть (в Женеву — ред.). Европейский союз сделал свою работу, убедив оппозицию приехать без предварительных условий, согласиться на переговоры. Надо чтобы (сирийский) режим согласился с разделом власти, чтобы все сообщества были представлены во власти», — сказал он в эфире телерадиокомпании RTBF.
По словам Рейндерса, для этого «требуется оказать давление на союзников режима – Иран и Россию, и мы это делаем».