Ասադը հրաժարվել է 2001-ին իրեն տրված ֆրանսիական շքանշանից
Սիրիայի առաջնորդ  Բաշար Ասադը Ֆրանսիայի իշխանություններին է վերադարձրել 2001 թվականին Փարիզ կատարած այցի ժամանակ նախագահ Ժակ Շիրակի կողմից իրեն հանձնված պարգևը՝ Պատվո լեգեոնի շքանշանի Մեծ խաչը, հաղորդվում է պետության ղեկավարի դիվանատան հայտարարության մեջ, որը զետեղված է Twitter-ում, փոխանցում է ТАСС-ը:
Դրանում նշված է, որ Մեծ խաչը, որը Նապոլեոնի ժամանակներից ի վեր Ֆրանսիայի Հանրապետության բարձրագույն շքանշանն է, հանձնվել է Դամասկոսում Ռումինիայի դեսպանությանը, որը ժամանակավորապես ներկայացնում է Դամասկոսի շահերը:
«Շքանշանը վերադարձնելու որոշումն ընդունվել է ի պատասխան ապրիլի 14-ին Սիրիայի դեմ Միացյալ Նահանգների և Մեծ Բրիտանիայի ագրեսիային Ֆրանսիայի մասնակցության», - ասված է դիվանատան հայտարարության մեջ: Դամասկոսում նշում են, որ նախագահ Ասադին «պատիվ չի բերում այն վարչակարգի շքանշանը կրելը, որն ԱՄՆ-ի ստրուկն է, աջակցում Է ահաբեկչական կազմավորումներին և հարձակվում ՄԱԿ-ի անդամ պետության վրա»:

Асад отказался от французского ордена, врученного в 2001 году. Фото
Лидер Сирии Башар Асад вернул властям Франции врученную ему президентом Жаком Шираком во время визита в Париж в 2001 году награду - Большой крест ордена Почетного легиона,  сообщается в четверг в заявлении канцелярии главы государства, размещенном в Twitter,  передает ТАСС.
В нем указывается, что Большой крест, который является высшей степенью отличия Французской Республики со времен Наполеона, передан посольству Румынии в Дамаске, которое временно представляет интересы Парижа.
«Решение о возвращении ордена принято в ответ на участие Франции 14 апреля в тройственной агрессии против Сирии на стороне Соединенных Штатов и Великобритании», - говорится в заявлении канцелярии.
В Дамаске указывают, что президенту Асаду «не делает чести ношение ордена режима, который является рабом США, поддерживает террористические формирования и нападает на государство - член ООН».