Թուրքիայի կենտրոնական բանկն ԱՄՆ-ից դուրս է բերել իր ոսկու պաշարները
Թուրքիայի կենտրոնական բանկն ԱՄՆ դաշնային պահուստային համակարգից դուրս է բերել իր ոսկու պաշարները: Այդ մասին է վկայում բանկի տարեկան հաշվետվությունը, հայտնում է РИА Новости-ն:
Փաստաթղթում նշվում է, որ 2016 թվականի վերջին ԱՄՆ դաշնային պահուստային համակարգում պահվող Թուրքիայի կենտրոնական բանկի ոսկու պաշարը կազմել է 28 689 տոննա, մինչդեռ 2017 թվականի վերջին համապատասխան տողում ոչինչ նշված չէ:
Հաղորդվում է, որ արտասահմանից իրենց ոսկու պաշարներն են դուրս բերել նաև խոշոր թուրքական մասնավոր բանկերը՝ արձագանքելով Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի կոչին՝ «ազատվել փոխարժեքների ճնշումից և դոլարի դեմ օգտագործել ոսկի»:
Թուրքական լրատվամիջոցների հաղորդմամբ՝ արտասահմանից երկիր է ընդհանուր առմամբ վերադարձվել 220 տոննա ոսկի:

Турция вывела из США свой золотой запас
Центральный банк Турции вывел из Федеральной резервной системы (ФРС) США свой золотой резерв. Об этом свидетельствует годовой отчет банка, опубликованный на официальном сайте организации, передает РИА Новости.
В документе отмечается, что на конец 2016 года золотой запас ЦБ Турции, хранившийся в ФРС США, составил 28,689 тонны, тогда как на конец 2017-го в соответствующей графе стоит прочерк.
Как сообщает газета Milliyet, свои золотые резервы из-за рубежа вывели и крупнейшие турецкие частные банки, откликнувшись на призыв  Реджепа Тайипа Эрдогана "избавиться от давления курса валют и использовать против доллара золото". Так, Halk Bankası перевел в Турцию хранившееся за рубежом золото в объеме 29 тонн. По данным источников издания, всего в страну из-за границы вернули 220 тонн золота.