ՄԱԿ-ը բավարար միջոցներ չունի Դոնբասի բնակիչներին անհրաժեշտ մարդասիրական օգնությունն ապահովելու համար
21/04/2018 20:53
ՄԱԿ-ը բավարար միջոցներ չունի Դոնբասի բնակիչներին համապատասխան մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու համար, այս մասին հայտնել է ՄԱԿ-ի՝ Ուկրաինայում մարդասիրական ծրագրերի համակարգող Նիլ Վոլքերը:
Վոլքերի խոսքով՝ անցյալ տարի Ուկրաինան ստացել է անհրաժեշտ մարդասիրական օգնության միայն 1/3-ը, այս տարի պահանջվող միջոցների բացակայության խնդիրը դեռ շարունակվում է:
«Ուկրաինայի բնակիչներին մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու համար ՄԱԿ-ը 2018 թվականի համար 187 մլն ԱՄՆ դոլար հավաքելու կոչ է հղել: Այսօր կարևոր է կարողանալ հավաքել գոնե 137 մլն-ը: Ուկրաինայի տարածքում անհրաժեշտ ծրագրերի իրականացման համար միջոցների սղությունը հանգեցրել է նրան, որ ՄԱԿ-ն իր գործունեության ընթացքում առաջին անգամ ստիպված է լինում առաջնահերթություններն ընտրել տարիքային ու գենդերային գործոնները հաշվի առնելով», - ասել է ՄԱԿ-ի պաշտոնյան:

В ООН заявили о нехватке денег на помощь Донбассу
В текущем году ООН не имеет достаточно средств для оказания помощи людям, живущим в зоне АТО. Об этом заявил гуманитарный координатор ООН в Украине Нил Волкер, сообщил Центр новостей ООН.
По его словам, в прошлом году Украина получила лишь треть запрошенных средств, в нынешнем году нехватка средств продолжает сохраняться.
«На оказание гуманитарной помощи жителям Украины ООН запросила на 2018 год $187 млн. Сегодня очень важно собрать хотя бы $137 млн. Нехватка средств на проекты в Украине привела к тому, что ООН впервые в своей практике при определении приоритетов приходится учитывать гендерные и возрастные факторы», - отметил Волкер.
В прошлом году, по его словам, ООН получила лишь 35% запрошенных для Украины сумм. Это привело к тому, что Всемирная продовольственная программа вынуждена закрыть свой офис в стране.