Մարտի 1-ը չի կարող կրկնվել. չեմ հավատում, որ կա ոստիկան, ով կկրակի մեզ վրա. Նիկոլ Փաշինյան
2008թ. մարտի մեկը չի կարող կրկնվել, լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Իմ Քայլը» շարժման ղեկավար, ԱԺ «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանն` անդրադառնալով «անդառնալի կորուստներից» խուսափելու համար երկխոսության գնալու վարչապետ Սերժ Սարգսյանի կոչին:
«Մարտի 1-ը չի կարող կրկնվել, որովհետև ի տարբերություն մարտի 1-ի, այսօր ողջ հայությունը, ողջ հայությունը` ես պատասխանատու եմ ասում, աջակցում է մեր շարժմանը», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Իշխանության անարյուն փոխանցման համար նա կոչ արեց Սերժ Թանկյանին, Շառլ Ազնավուրին և առհասարակ Հայաստանի ու սփյուռքի մտավորականներին միավորվել ու լինել Հայաստանում:
«Ես չեմ հավատում, որ ՀՀ-ում կա ոստիկան, կա զինվորական, որ պատրաստ է մեր վրա կրակել: Ես չեմ կարող դրան հավատալ: Մեր հայ ազգի ցանկացած կրակոց պետք է ուղղված լինի շփման գծից այնկողմ` դա էլ անհրաժեշտության դեպքում», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա հորդորեց իրավիճակը չհամեմատել 2008թ.-ի, 2003թ.-ի, 1996թ.-ի կամ այլ տարիներին եղած բողոքի ցույցերի հետ:
«Մի պարզ բան` այս բոլոր ասած իրավիճակներում կային նախագահի թեկնածուներ, որոնց հանրության մի մասը սիրում էր, մյուս մասը չէր սիրում, այսօր ամեն քաղաքացին պայքարում է ինքն իր, իր ընտանիքի իրավունքների ու ազատության համար: Միթե այս տարբերությունը հստա՞կ չէ», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա նշեց` իր հետ երկխոսության հարցով որևէ մեկը չի կապվել:
«Որևէ կոնտակտ չի եղել: Ես կարծում եմ, որ ես շփման համար փակ չեմ, ըստ էության, իմ հետ կապվելու որևէ դժվարություն չկա, բայց ես ասում եմ` քննարկման թեման կարող է լինել միայն Սերժ Սարգսյանի հեռացման պայմանները: Ընդ որում, այդ պայմանները պետք է ընդունելի լինեն ոչ թե ինձ համար, այլ ժողովրդի համար», - ասաց Փաշինյանը:
Նա դիմեց ԱԱԾ տնօրեն Գեորգի Կուտոյանին և ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանին` խնդրելով Սերժ Սարգսյանին ներկայացնել ՀՀ-ում ստեղծված իրական պատկերը:
«Լրիվ անկեղծ և եղբայրաբար կոչ եմ անում Սերժ Սարգսյանին զեկուցել իրավիճակն իր բոլոր մանրամասներով և բացատրել, որ նրա համառության ամեն օրը, ամեն ժամը սպառնում է Հայաստանի ազգային անվտանգությանը», - ասաց նա:

1 Марта не может повториться: не верю, что в Армении есть полицейский, который готов стрелять в нас – Никол Пашинян
21/04/2018 13:47
Первое марта 2008 года не может повториться, заявил в беседе с журналистами лидер движения «Мой шаг», депутат парламента от фракции «Елк» Никол Пашинян, касаясь призыва Сержа Саргсяна «во избежание невосполнимых потерь, сесть за стол переговоров и политического диалога».
«1 Марта не может повториться, поскольку в отличие от 1 марта сегодня все общество, я заявляю это ответственно, поддерживает это движение», - сказал он.
Для бескровной передачи власти, он призвал Сержа Танкяна, Шарля Азнавура и в целом интеллигенцию Армении и Диаспоры объединиться и находиться в Армении.
«Я не верю, что в Армении есть полицейский, который готов стрелять в нас. Я не могу поверить в это. Любой выстрел нашего народа должен быть направлен по ту сторону линии соприкосновения, и то в случае необходимости», - заявил Никол Пашинян.
Он призвал не сравнивать ситуацию с акциями протеста в 2008г., 2003г., 1996г. или других годах.
«Ясно одно, что во всех этих ситуациях были кандидаты в президенты, которых часть общества любила, а другая – не любила, Сегодня каждый гражданин борется за права и свободы самого себя и своей семьи. Неужели эта разница не понятна?» - сказал Пашинян.
Он также отметил, что с ним по поводу диалога никто не связывался.
«Не было никакого контакта. Я считаю, что не закрыт для общения, по сути, нет никакой трудности для контакта со мной, но заявляю – темой обсуждения могут быть только условия отставки Сержа Саргсяна. При этом эти условия должны быть приемлемы не для меня, а для народа», - сказал Никол Пашинян.
Он обратился к начальнику Службы национальной безопасности Геворку Кутояну и начальнику полиции Владимиру Гаспаряну, попросив представить Сержу Саргсяну реальную картину, создавшуюся в Армении.
«Я искренне и по дружески призываю доложить Сержу Саргсяну все подробности и объяснить, что каждый день, каждый час его упрямства угрожают национальной безопасности Армении», - отметил Пашинян.