Դոնալդ Տուսկը և Ժան-Կլոդ Յունկերը շնորհավորել են Սերժ Սարգսյանին
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկի և Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերի համատեղ շնորհավորական ուղերձ են հղել ՀՀ վարչապետ Սերժ Սարգսյանին.
«Ցանկանում ենք շնորհավորել Ձեզ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ: Եվրոպական միության և Հայաստանի միջև հարաբերությունները ամրապնդվել են 2017 թ. նոյեմբերի 24-ին ԵՄ-Հայաստան Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի և անցած փետրվարին ԵՄ-Հայաստան Գործընկերության առաջնայնություններ փաստաթղթի ստորագրմամբ:
Ակնկալում ենք շարունակել Ձեզ հետ համագործակցությունը Ձեր նոր պաշտոնում, մասնավորապես նոր Համաձայնագրի իրականացման, ներառյալ՝ ժողովրդավարության հետագա ամրապնդման, օրենքի գերակայության և մարդու իրավունքների պաշտպանության ուղղությամբ: Այս համատեքստում, մենք հավատացած ենք, որ Հայաստանի իշխանությունները ամեն ինչ կանեն հարգելու քաղաքացիների՝ հավաքների ազատության իրավունքի իրացումը խաղաղ եղանակով և օրենսդրությանը համապատասխան:
Վերջում, մենք ապավինում ենք Ձեր շարունակական դրական ներգրավվածությանը Արևելյան գործընկերության շրջանակներում, ինչպես նաև մեր ընդհանուր ջանքերին՝ միտված անվտանգության, կայունության, ժողովրդավարության և բարեկեցության ամրապնդմանը Հայաստանում, ինչպես նաև ողջ տարածաշրջանում»,- ասված է ուղերձում:

Дональд Туск и Жан-Клод Юнкер поздравили Сержа Саргсяна в связи с избранием на пост премьер-министра Армении
21/04/2018 17:56
Председатель Европейского Совета Дональд Туск и председатель Европейской комиссии Жан-Клод Юнкер поздравили Сержа Саргсяна с избранием на должность премьер-министра Армении. Текст поздравительного послания приводит пресс-служба правительства.
«Отношения между Арменией и ЕС укрепились подписанием 24 ноября 2017 года между Арменией и ЕС Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве, а также документа «Приоритеты партнерства» в феврале 2017 года.
Рассчитываем на продолжение сотрудничества с Вами на Вашей новой должности, в частности в направлении реализации нового Соглашения, включая дальнейшее укрепление демократии, верховенства закона и защиты прав человека. В данном контексте мы убеждены, что власти Армении сделают все возможное для уважения права граждан на свободу мирных собраний в соответствии с законодательством.
Наконец, мы рассчитываем и впредь на Ваше позитивное участие в рамках Восточного партнерства, а также в наших всеобщих усилиях, нацеленных на укрепление безопасности, стабильности, демократии и благополучия в Армении, а также во всем регионе», – говорится в послании.