Կան դեպքեր, երբ խաղաղ հավաքները կարող են դադարեցվել. Դավիթ Հարությունյան
Հայաստանի Հանրապետությունն ընդունում է ՀՀ քաղաքացիների խաղաղ ցույցեր անցկացնելու իրավունքը և հետևողական է լինելու այդ իրավունքի իրագործումն ապահովելիս, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանը:
Նրա խոսքով՝ հավաքների անցկացման իրավունքները երբեմն չեն պահպանվու, բայց անգամ ոչ օրինական հավաքները, որոնց մասին նախօրոք չի ծանուցվել, քաղաքացիների իրավունք է հանդիսանում:
«Բայց դա չի նշանակում, որ օրենքի շրջանակներում չգործելը չի հանգեցնում համապատասխան պատասխանատվության: Կան դեպքեր, երբ խաղաղ հավաքները կարող են դադարեցվել, երբ դրանք անհամաչափորեն սահմանափակում են այլոց սահմանադրական իրավունքները», - ընդգծեց Հարությունյանը:

Давид Арутюнян: Армения последовательна в реализации права на проведение мирных собраний
Республика Армения признает право граждан на проведение мирных собраний и будет последовательна в реализации этого права, заявил министр юстиции Армении Давид Арутюнян.
По его словам, иногда положения и требования закона о свободе собраний не соблюдаются, но даже незаконные собрания, о которых не было заранее уведомлено, являются правом граждан.
«Но это не означает, что невыполнение требований закона не приводит к соответствующей ответственности. Есть случаи, когда мирные собрания могут быть прекращены, когда несоразмерным образом ограничиваются конституционные права и свободы других», - отметил Д.Арутюнян.