Մոսկվան ակնկալում է 2018 թվականին Պեկինի հետ ինտենսիվ շփումները պահպանել, հայտարարել է  Լավրովը
Չինաստանը Ռուսաստանի առեւտրային գործընկերների ցուցակում զբաղեցնում է առաջին տեղը, հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը Չինաստանի արտաքին գործերի նախարար Վան Իի հետ հանդիպման ժամանակ, փոխանցում է РИА Новости–ն։
Նրա խոսքով՝ երկկողմ համագործակցությունն աննախադեպ բարձր մակարդակի է դուրս բերվել և Ռուսաստանի ու Չինաստանի միջազգային դիրքերի ամրապնդման և տնտեսական զարգացման կարեւոր գործոն է։
Լավրովը մատնանշել է, որ կառավարությունների ղեկավարների մակարդակով փոխգործակցությունից զատ Մոսկվան մեծ նշանակություն է տալիս նախարարությունների, գերատեսչությունների, խորհրդարանների մակարդակով փոխգործակցությանը։

Лавров назвал партнерство с Китаем ключевым приоритетом внешней политики
Китай прочно занимает первое место в списке торговых партнеров России, заявил глава МИД РФ Сергей Лавров на встрече с министром иностранных дел КНР Ван И, передает РИА Новости.
«Всеобъемлющее партнерство и стратегическое взаимодействие с Китаем — ключевой приоритет внешней политики России», — сказал Лавров.
По его словам, двустороннее сотрудничество выведено на беспрецедентно высокий уровень и является важным фактором экономического развития и укрепления международных позиций России и Китая.
Как указал Лавров, помимо взаимодействия над уровне глав правительств Москва придает большое значение взаимодействию по линии министерств, ведомств, парламентов.