Վարչապետի հրաժարականից հետո յոթնօրյա ժամկետում ԱԺ խմբակցություններն իրավունք ունեն առաջադրելու վարչապետի թեկնածուներ
23/04/2018 16:45
Հայաստանի Սահմանադրությունը սահմանում է Հայաստանի կառավարության հրաժարականից հետո իրավական ընթացակարգերը։
Այսպես, ըստ Սահմանադրության 149-րդ հոդվածի վարչապետի հրաժարական ներկայացնելու կամ վարչապետի պաշտոնը թափուր մնալու այլ դեպքերում Կառավարության հրաժարականն ընդունվելուց հետո` յոթնօրյա ժամկետում, Ազգային ժողովի խմբակցություններն իրավունք ունեն առաջադրելու վարչապետի թեկնածուներ: Ազգային ժողովը վարչապետին ընտրում է պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությամբ:
Սահմանադրության 158-րդ հոդվածի համաձայն, Կառավարությունը Հանրապետության նախագահին ներկայացնում է իր հրաժարականը նորընտիր Ազգային ժողովի առաջին նստաշրջանի, Կառավարությանը վստահություն չհայտնելու, Կառավարության ծրագրին հավանություն չտալու, վարչապետի կողմից հրաժարական ներկայացվելու կամ վարչապետի պաշտոնը թափուր մնալու օրը:
Կառավարության անդամները շարունակում են իրենց պարտականությունների կատարումը մինչև նոր Կառավարության կազմավորումը:

После отставки премьер-министра парламентские фракции в семидневный срок имеют право выдвигать кандидатов в премьеры
23/04/2018 17:36
Конституция Республики Армения устанавливает правовые процедуры после отставки правительства Армении.
Так, согласно статье 149 Конституции, что в случае отставки премьер-министра или в других случаях открытия вакансии на должность премьер-министра фракции Национального Собрания в семидневный срок после принятия отставки правительства имеют право выдвигать кандидатов в премьер-министры. Национальное Собрание избирает премьер-министра большинством голосов от общего числа депутатов.
Согласно статье 158 Конституции, правительство подает прошение о своей отставке президенту республики в день первой сессии новоизбранного Национального Собрания, выражения недоверия правительству, неодобрения программы правительства, подачи премьер-министром прошения об отставке или открытия вакансии премьер-министра.