Ձգտում ենք նրան, որ լինի իրադարձությունների ազնիվ, շիտակ ճանաչում. ԱՄՆ դեսպանը Ծիծեռնակաբերդում էր
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում այսօր հարգանքի տուրք մատուցեց անմեղ զոհերի հիշատակին։
«Ես այսօր այստեղ եմ ամերիկյան ժողովրդի անունից, որպեսզի հարգանքի տուրք մատուցեմ այն մարդկանց, ովքեր իրենց կյանքը կորցրեցին 20-րդ դարում տեղի ունեցած վատթարագույն վայրագություններից մեկի ժամանակ», - լրագրողների հետ զրույցում ասաց նա։
Ռիչարդ Միլսն ընդգծեց, որ Միացյալ Նահանգների ժողովուրդը, կառավարությունը չեն մոռանում այն մեկ ու կես միլիոն հայերին, ովքեր Օսմանյան կայսրության վերջին տարիներին զոհ գնացին կոտորածներին։
«Մենք նաև հիշում ենք այն մարդկանց, ովքեր այդ օրերին օգնել են տուժածներին, այն մարդկանց, ովքեր կարողացան կերտել Հայաստանի հետագա ապագան, ուզում եմ նաև հիշել այն հայերին, ովքեր հանգրվան գտան այդ իրադարձությունների արդյունքում  Միացյալ Նահանգներում ու այնքան շատ մեծ ներդրում ու վաստակ ունեցան ԱՄՆ-ի համար», - նշեց նա։
ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանն ասաց, թե  ձգտում են նրան, որպեսզի  լինի իրադարձությունների ազնիվ, շիտակ ճանաչում։
«Եվ հենց այդ ուղղությամբ են Միացյալ Նահանգների ջանքերը և միայն դա է, որ կարող է օգնել։ Այդ շիտակ ճանաչումը կարող է հաշտեցում բերել բոլորի համար», - նշեց Ռ. Միլսը։

Посол США в Армении почтил память жертв Геноцида армян
Посол США в Армении Ричард Милс сегодня в мемориальном комплексе «Цицернакаберд» воздал дань уважения памяти невинных жертв Геноцида армян в Османской империи 1915 года.
«Я сегодня здесь от имени американского народа, чтобы воздать дань уважения памяти тех людей, которые погиби во время одного из жесточайших злодеяний 20-го века», - заявил журналистам посол США.
Ричард Милց подчеркнул, что правительство и народ Соединенных Штатов не забывают о тех полутора миллионах армян, которые стали жертвами резни в последние годы Османской империи.
«Мы также помним тех людей, которые в эти дни помогали пострадавшим, которые смогли создать дальнейшее будущее Армении. Хочу также вспомнить тех армян, которые в результате этих событий нашли приют в Соединенных Штатах и внесли такой большой вклад в США», - отметил он.
Посол США в Армении заявил, что они стремятся к тому, чтобы была дана «честная и правдивая оценка событий».
«Усилия Соединенных Штатов направлены именно в этом направлении и только это может помочь. Такое правдивое признание может привести к примирению всех сторон», - отметил Ричард Милс.