Սիրիայում հումանիտար իրադրությունը վատթարանում է. Եվրակոմիսար
Սիրիայում հումանիտար իրադրությունը վատթարանում է, օգնության կարիք ունի ավելի քան 13 մլն մարդ, որոնց կեսը երեխա է, Սիրիայի աջակցությանը նվիրված խորհրդաժողովի բացմանը հայտարարել է մարդասիրական օգնության և ճգնաժամերի կառավարման եվրակոմիսար Քրիստոս Ստիլիանիդեսը:
«Հումանիտար իրադրությունը Սիրիայում վատթարանում է: Սիրիայում մարդասիրական օգնության կարիք ունի ավելի քան 13 մլն մարդ, որոնցից 6 միլիոնը երեխա է: Մոտավորապես 2 մլն մարդ ապրում Է այն գոտիներում, որոնք դժվարամատչելի են ճանաչված օգնություն հասցնելու համար», - հայտարարել է եվրակոմիսարը:
Նա նշել է, որ Սիրիայի բնակչության համար հումանիտար օգնության կազմակերպման և դրա գերակայությունների որոշման հարցում ԵՄ-ի հիմնական գործընկերը տեղի ոչ կառավարական կազմակերպություններն են: Բրյուսելում ապրիլի 23-ին բացվել Է Սիրիային նվիրված երկրորդ միջազգային դոնորական խորհրդաժողովը, որի աշխատանքի առաջին օրը նվիրված Է ոչ կառավարական կազմակերպությունների հետ աշխատանքին:

Гуманитарная ситуация в Сирии ухудшается, считает еврокомиссар
Гуманитарная ситуация в Сирии ухудшается, в помощи нуждаются свыше 13 миллионов человек, среди которых половина — дети,  заявил во вторник на открытии конференции по поддержке Сирии еврокомиссар по гуманитарной помощи и кризисному управлению Кристос Стилианидес.
«Гуманитарная ситуация в Сирии ухудшается. В гуманитарной помощи в Сирии нуждаются свыше 13 миллионов человек, среди которых 6 миллионов дети. Порядка 2 миллионов человек живут в зонах, которые признаны труднодоступными для доставки помощи», — заявил еврокомиссар.
Он отметил, что для ЕС основным партнером в организации гуманитарной помощи для населения Сирии и определении ее приоритетов являются местные неправительственные организации.
В Брюсселе в понедельник открылась вторая международная донорская конференции по Сирии и региону, первый день работы посвящен работе с НПО.