Շոյգուն խոսել է Սիրիայում կոալիցիայի նպատակների մասին
ԱՄՆ-ի և Սիրիայի գլխավորած կոալիցիայի հիմնական նպատակը ոչ թե «Իսլամական պետության» (Ռուսաստանում և մի շարք այլ երկրներում արգելված) դեմ պայքարն է, այլ՝ ռազմական և տնտեսական ներկայության ամրապնդումը տարածաշրջանում, Պեկինում Շանհայի համագործակցության կազմակերպության անդամ պետությունների պաշտպանության նախարարների հանդիպման ժամանակ հայտարարել է ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն, փոխանցում է ТАСС-ը:
«ԱՄՆ-ն և նրա դաշնակիցները իրենց նպատակներին հասնելու համար օգտագործում են միջազգային ահաբեկչության և ծայրահեղականության ուժերը: Որպես օրինակ նշեմ Իրաքը և Սիրիան: Երկար ժամանակ ԱՄՆ-ի կողմից ղեկվարվող ավելի քան 30 ռազմական առումով առաջատար պետությունների ամենահզոր կոալիցիոն խմբավորումը չկարողացավ հաղթել մարտիկներին, իսկ «ԻՊ»-ի կողմից վերահսկվող տարածքները ընդլայնվում էին», - ասել է Շոյգուն:
«Ըստ երևույթին, նպատակն այլ էր՝ խաթարել իրավիճակը տարածաշրջանում, ամրապնդել այնտեղ ռազմական և տնտեսական ներկայությունը»:
«Իրավիճակը բարդանում է նաև նրանով, որ ահաբեկիչները ժամանակակից զենքեր են  օգտագործում, այդ թվում նաև` հարվածային անօդաչու սարքեր»,- նշել է նախարարը:

Шойгу рассказал об основной цели западной коалиции в Сирии
Основной целью США и возглавляемой ими коалиции в Сирии является не борьба с ИГИЛ (запрещенное в России), а закрепление своего военного и экономического присутствия в регионе, заявил министр обороны РФ Сергей Шойгу.
«Они (США и союзники – ред.) используют в своих целях силы международного терроризма и экстремизма. В качестве примера приведу Ирак и Сирию. Длительное время возглавляемая США мощнейшая коалиционная группировка из более 30 передовых в военном отношении государств не могла справиться с боевиками, а территории, подконтрольные ИГИЛ, только расширялись», — сказал глава Минобороны РФ, выступая во вторник в Пекине на совещании министров обороны государств-членов Шанхайской организации сотрудничества.
«Видимо, цель была другая — расшатать ситуацию в регионе, закрепить в нем свое военное и экономическое присутствие», — заключил Шойгу.