Ոչինչ չի կարող մեզ շեղել մեր երազած երկիրը կառուցելու ճանապարհից. Կարեն Կարապետյան
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Կարեն Կարապետյանը ուղերձ է հղել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա կապակցությամբ։
«Այսօր ապրիլի 24-ն է` Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը, երբ ողջ հայությունը՝ Հայաստանում, Արցախում և Սփյուռքում, գլուխ է խոնարհում 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակի առջև։
Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցածը ծանրագույն ողբերգություն էր ոչ միայն ցեղասպանությունը վերապրածների, այլև հայ ժողովրդի բոլոր հատվածների համար: Ցեղասպանությունը փոխեց մեր ժողովրդի ճակատագիրը և ստիպեց մեզ բազմաթիվ զրկանքներ ու տառապանքներ տեսնել հետագայում:
Մենք, սակայն, մեր դահիճներից ավելի ուժեղ գտնվեցինք և մեր մեջ ուժ գտանք վերածնվելու, անկախ պետություն ստեղծելու և ինքնուրույն տնօրինելու մեր ճակատագիրը:
Այսօր մեր նորագույն պատմության հերթական դժվարին փուլն ենք անցնում: Երեկ ես կոչ եմ արել բոլոր քաղաքական ուժերին ապաքաղաքականացնել այս օրը: Ես շնորհակալ եմ, որ այդ կոչն ընդունվեց, և այսօր մենք աշխարհին ցույց ենք տալիս, որ չնայած առկա դժվարություններին ու չլուծված ներքին խնդիրներին, միասնական ենք և համախմբված: Սա մեր պարտք է նաև անմեղ նահատակների առջև:
Մենք վերահաստատում ենք մեր վճռականությունը՝ կերտելու ամուր պետականություն, ազատ ու քաղաքակիրթ հասարակություն, և ոչինչ չի կարող մեզ շեղել մեր երազած երկիրը կառուցելու ճանապարհից», - ասված է Կարեն Կարապետյանի ուղերձում։

Карен Карапетян: Ничто не может отклонить нас от пути построения страны нашей мечты
И.о. премьер-министра Армении Карен Карапетян выступил с посланием в связи с Днем поминовения жертв Геноцида армян.
«Произошедшее в Османской империи – трагедия не только для переживших Геноцид, но и для всего армянского народа. Геноцид изменил судьбу нашего народа, заставил увидеть страдания и лишения.
Мы, однако, оказались сильнее палачей, и нашли в себе силы возродиться, создать независимую государственность и самостоятельно решать свою судьбу», - отметил он.
«Сегодня мы проходим очередной трудный этап нашей новейшей истории. Вчера я призвал все политические силы деполитизировать этот день. Благодарен, что этот призыв был принят, и мы сегодня показываем миру, что несмотря на существующие трудности и нерешенные внутренние проблемы, мы едины и сплочены», - заявил и.о. премьера Армении.
«Мы подтверждаем свою решимость – построить крепкую государственность, свободное и цивилизованное общество, и ничто не может отклонить нас от пути построения страны нашей мечты», - отметил он.