Թրամփն Իրանին «ավելի շատ խնդիրներ» է խոստացել, եթե Թեհրանը վերականգնի միջուկային ծրագիրը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն Իրանին խոստացել է «ավելի շատ խնդիրներ, քան երբևէ», եթե Թեհրանը վերականգնի միջուկային ծրագիրը:
«Եթե նրանք վերսկսեն իրենց միջուկային ծրագիրը, նրանք այնպիսի խնդիրներ կունենան, որպիսին երբևէ չեն ունեցել», - հայտարարել է Թրամփը Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ բանակցությունների մեկնարկից առաջ:
Ամերիկացի առաջնորդը կրկին ընդգծել է, որ իրանական գործարքն «ահավոր է» և նույնիսկ «նորմալ չէ», և նշել է, որ Մակրոնի հետ քննարկելու է այն:
«Այդ ինչ գործարք է, երբ թույլ եք տալիս ամենուր հրթիռային փորձարկումներ իրականացնել», - ասել է Թրամփը:
Միևնույն ժամանակ նա վստահություն է հայտնել, որ Իրանին «հեշտ չի լինի վերսկսել միջուկային ծրագիրը, և նրանք ոչինչ չեն վերսկսի»:

Трамп пообещал Ирану «проблемы», если Тегеран возобновит ядерную программу
Президент США Дональд Трамп пообещал Ирану "больше проблем, чем когда-либо", если Тегеран возобновит ядерную программу.
«Если они возобновят свою ядерную программу, у них будут такие проблемы, каких никогда не было», — заявил Трамп журналистам перед началом переговоров с президентом Франции Эммануэлем Макроном.
Американский лидер вновь отметил, что иранская сделка «ужасна» и даже «ненормальна», и сообщил, что будет обсуждать ее с Макроном. «Что это за сделка, где вы позволяете проводить повсюду испытания ракет?» — сказал Трамп.
При этом он выразил уверенность, что Ирану «будет нелегко возобновить (ядерную программу)» и «они ничего не возобновят».