Իտալիայի պատվավոր նախագահ Ջորջո Նապոլիտանոն սրտի վիրահատություն Է տարել
Իտալիայի պատվավոր նախագահ, ցմահ սենատոր Ջորջո Նապոլիտանոն սրտի վիրահատություն է տարել, հայտնել է ANSA գործակալությունը, բուժարարողությունը, որը կատարվել է մայրաքաղաքի «Սան Կամիլլո» հիվանդանոցում, ավարտվել Է հաջողությամբ:
«Վիրահատությունն անցել է շատ հաջող, վերականգնվել է սրտի աշխատանքը, և հիվանդը գտնվում է կայուն վիճակում», - հայտարարել է սրտավիրաբույժ Ֆրանչեսկո Մուզումեչին, որը կատարել է վիրահատությունը:
Նապոլիտանոն եղել է Իտալիայի Կոմունիստական կուսակցության ղեկավարներից մեկը: 1996 – 1998 թվականներին զբաղեցրել է ներքին գործերի նախարարի պաշտոնը Ռոմանո Պրոդիի կառավարությունում: 2006 թվականին ականավոր քաղաքական գործիչն ընտրվել է նախագահ:
Նա դարձել է Իտալիայի պետության առաջին ղեկավարը, որը վերընտրվել է երկրորդ ժամկետով. 2013 թվականի խորհրդարանական ընտրություններից հետո, որոնց արդյունքում բարդ քաղաքական իրադրություն էր ստեղծվել: Նապոլիտանոն 2015 թվականին վաղաժամկետ պաշտոնաթողություն էր խնդրել՝ վկայակոչելով զառամյալ տարիքը:

Почетный президент Италии Джорджо Наполитано перенес операцию на сердце
Почетный президент Италии, пожизненный сенатор Джорджо Наполитано перенес операцию на сердце. Как сообщило в среду агентство ANSA, процедура, которую проводили в столичной больнице «Сан-Камилло", завершилась успешно.
«Операция прошла очень хорошо, восстановлена работа сердца, и пациент пребывает в стабильном состоянии», - заявил кардиохирург Франческо Музумечи, проводивший процедуру.
Наполитано был одним из руководителей Коммунистической партии Италии. В 1996-1998 годах занимал пост министра внутренних дел в правительстве Романо Проди. В 2006 году видный политик был избран президентом.
Он стал первым главой итальянского государства, который был переизбран на второй срок - в 2013 году после парламентских выборов, в результате которых сложилась непростая политическая ситуация. Наполитано досрочно подал в отставку в 2015 году, сославшись на преклонный возраст.