Թալիբները աֆղանցի առնվազն 13 զինվորականի է սպանել Կունդուզի նահանգում
Կունդուզի նահանգի հյուսիսում բանակային արգելադետքերի վրա «Թալիբան» (Ռուսաստանում և մի շարք այլ երկրներում արգելված) արմատական շարժման զինյալների հարձակման հետևանքով առնվազն 13 աֆղանցի զինծառայող է զոհվել, հայտնել է 1 TV հեռուստաալիքը՝ հղում անելով Թահարի նահանգի հոսպիտալի գլխավոր բժիշկ Ջամիլ Ֆրոտանին, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Հեռուստաալիքի տվյալով՝ հարձակումը տեղի է ունեցել լույս ապրիլի 26-ի գիշերը: Ինչպես հայտարարել է Ֆրոտանը, հարձակումից հետո աֆղանցի 13 զինծառայողների մարմիններ են տեղափոխվել հոսպիտալ: Նրա խոսքով՝ ևս ինը հոգի վիրավոր է:
Աֆղանստանի պաշտպանության նախարարության մամուլի քարտուղար Մոհամադ Ռադմանիշը հեռուստաալիքին հաստատել է զինծառայողների դիրքերի վրա «Թալիբանի» զինյալների հարձակման փաստը: Հարձակումը տեղի է ունեցել գարնանային հարձակողական գործողություն սկսելու վերաբերյալ «Թալիբանի» հայտարարությունից մեկ օր անց:

Талибы убили 13 афганских военных при нападении на провинцию Кундуз
По меньшей мере 13 афганских военнослужащих погибли во время нападения боевиков радикального движения «Талибан» (запрещенное в России) на армейские блокпосты на севере провинции Кундуз,  сообщает телеканал 1 TV со ссылкой на главврача госпиталя в провинции Тахар Джамиля Фротана,  передает РИА Новости.
По данным телеканала, нападение произошло в ночь на четверг. Как заявил Фротан, тела 13 афганских военнослужащих были доставлены в госпиталь после нападения. Еще девять, по его словам, ранены.
Пресс-секретарь минобороны Афганистана Мохаммад Радманиш подтвердил телеканалу факт нападения боевиков Талибан на позиции военнослужащих.