Էդվարդ Նալբանդյանը հրաժեշտի հանդիպում է անցկացրել (Տեսանյութ)
ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը պաշտոնավարման ավարտի կապակցությամբ հանդիպել է Հայաստանի  դիվանագետների հետ և հանդես եկել ելույթով:
Նա ասել է, որ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության ամենակարևոր արաջնահերթություններից մեկի` Ղարաբաղյան հիմնախնդրի հանգուցալուծման գործընթացում վերջին տասը տարիներին տեղի են ունեցել կոնցեպտուալ փոփոխություններ, մեր դիրքերը շեշտակիորեն ամրապնդվել են:
«Տարիներ շարունակ մեր դիրքորոշման անկյունաքար հանդիսացող ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի իրացումը՝ որպես հիմնահարցի կարգավորման հիմնական բաղադրատոմս, հստակ կերպով ամրագրվեց համանախագահ երկրների ղեկավարների մակարդակով լ՛Աքվիլլայում, Մուսկոկայում, Դովիլում, Լոս Կաբոսում, Էնիսկիլենում ընդունված հայտարարություններում, որտեղ ընդգծվում է, որ Արցախի կարգավիճակը պետք է որոշի Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը՝ իր իրավական պարտադիր ուժ ունեցող կամարտահայտության միջոցով: Սա այն դիրքորոշումն է, որին այսօր աջակցություն է հայտնում միջազգային հանրությունը», - ասել է Է.Նալբանդյանը:
Նրա խոսքով, եթե տարիներ շարունակ Ադրբեջանը պնդում էր, թե ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորումը պետք է հիմնված լինի միայն տարածքային ամբողջականության սկզբունքի վրա, ապա այսօր հասել ենք մի հանգրվանի, երբ միջազգային հանրությունն է ասում, որ Ղարաբաղի ու Ադրբեջանի միջև հակամարտության հանգուցալուծման հիմքում ընկած են երեք սկզբունքներ` ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառումը, տարածքային ամբողջականությունն ու ժողովուրդների իրավահավասարությունն ու ինքնորոշման սկզբունքները, որոնք դիտարկվում են որպես մեկ ամբողջություն և նրանցից մեկին առավելություն տալու փորձերը կձախողեն խաղաղ կարգավորումը:
«Հայաստանը բազմիցս ընդգծել է, որ առանց Արցախի մասնակցության անհնար կլինի հիմնահարցի համապարփակ ու տևական հանգուցալուծումը: Այսօր համանախագահները կիսում են այս տեսակետը և դա ամրագրված է բանակցային գործընթացի աշխատանքային փաստաթղթերում: Ի տարբերություն նախորդ ժամանակաշրջանի, հենց վերջին տարիներին է նաև, որ եռանախագահները սկսեցին հանդես գալ Ադրբեջանին ուղղված հասցեական հայտարարություններով», - ասել է Է.Նալբանդյանը:
Նա ընդգծել է, որ այսօր անվարան կարելի է արձանագրել, որ միջազգային հանրությունն ու Հայաստանը խոսում են գրեթե նույն լեզվով. Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացման, միջազգային ճանաչման և անվտանգության երաշխավորման հիման վրա հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի: Հայաստանը, որպես բանակցային կողմ, բազմիցս շեշտել է, որ համանախագահ երկրների հետ միասին շարունակելու է ջանքեր գործադրել այս ուղղությամբ։
«Տեղի ունեցած զարգացումները հիմնավորում են մեր կողմից ընտրված մարտավարության և քայլերի ճշմարտացիությունն ու արդյունավետությունը։ Մեր արձանագրած ձեռքբերումները տարիների հետևողական ու նախանձախնդիր աշխատանքի արդյունք են։ Դրանց պահպանումն ու ամրապնդումը ևս մեծ ջանքեր են պահանջում, որպեսզի հնարավոր լինի այդ հիմքի վրա գնալ կարգավորման», - ասել է Է.Նալբանդյանը:

Эдвард Налбандян повел прощальную встречу в МИД Армении
Эдвард Налбандян в связи с завершением деятельности на посту главы МИД Армении встретился сегодня с дипломатами Армении.
В своем выступлении Эдвард Налбандян отметил, что в одном из внешнеполитических приоритетов Армении – процессе урегулирования карабахского конфликта – за последние десять лет произошли концептуальные изменения, и позиция Армении резко укрепилась.
«Реализация права на самоопределение народов, которая на протяжении лет является краеугольной в нашей позиции, четко закреплена в качестве основного рецепта урегулирования конфликта в принятых на уровне лидеров стран-сопредседателей МГ ОБСЕ в л'Аквиле, Мускоке, Довиле, Лос-Кабосе и Энискилене заявлениях, в которых подчеркивается, что статус Арцаха должен решать народ Карабаха путем своего волеизъявления. Это та позиция, которую сегодня поддерживает мировое сообщество», - сказал Э.Налбандян.
По его словам, если Азербайджан на протяжении лет утверждал, что урегулирование карабахского конфликта должно быть основано только на принципе территориальной целостности, то сегодня армянская сторона достигла того, что международное сообщество заявляет, что в основе урегулирования конфликта между Карабахом и Азербайджаном лежат три принципа – неприменения силы или угрозы силой, территориальной целостности, равноправия и самоопределения народов, которые рассматриваются как одно целое и предпочтение одного из них приведет к провалу процесса мирного урегулирования.
«Армения неоднократно подчеркивала, что без участия Арцаха невозможно всеобъемлющее и длительное урегулирование конфликта. Сегодня сопредседатели разделяют эту точку зрения и это закреплено в рабочих документах переговорного процесса. В отличие от прошлого периода, именно в последние годы сопредседатели начали выступать с направленными Азербайджану адресными заявлениями», - сказал Налбандян.
По его словам, сегодня, несомненно, можно констатировать, что Армения и международное сообщество говорят на одном языке – мирное урегулирование конфликта на основе реализации права на самоопределение народа Арцаха, международного признания и гарантии безопасности не имеет альтернативы.