Իրանում գնահատել են ԱՄՆ-ի պատժամիջոցների հնարավոր ազդեցությունը ՌԴ-ի հետ համագործակցության վրա
Իրանը մտադիր է ընդլայնել տնտեսական կապերը Ռուսաստանի հետ, ԱՄՆ-ի կողմից պատժամիջոցների վերականգնման հեռանկարը չի ազդի արդեն գործող և նոր պարտավորագրերի վրա, այդ թվում՝ նավթի-գազի ոլորտում, РИА Новости- ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Իրանի խորհրդարանի տնտեսական հարցերի կոմիտեի նախագահ Մոհամադ Ռեզա Փուր-Էբրահիմին:
«Անտարակույս, դա այդպես է: Ոչ միայն նախկին պայմանավորվածություններն են ուժի մեջ մնում, այլև կլինեն նորերը, կլինեն նոր պարտավորագրեր: Միջուկային ծրագրի վերաբերյալ համաձայնագրի հարցը և դրանից ԱՄՆ-ի դուրս գալը չեն ազդի մեր հարաբերությունների վրա», - ասել է Փուր Էբրահիմը:
«Կարևորագույն ոլորտներից մեկը նավթն է, գազը, էներգետիկան: Այստեղ մի շարք նախադրյալներ կան պայմանավորվածությունների հասնելու համար», - հավելել է նա:

В Иране оценили возможное влияние санкций США на сотрудничество с Россией
Иран намерен наращивать экономические связи с РФ, перспектива возвращения санкций США не повлияет на уже действующие и новые контракты, в том числе в нефтегазовой сфере, заявил в интервью РИА Новости председатель комитета по экономике парламента Ирана Мохаммад Реза Пур-Эбрахими.
«Безусловно, это так. И не только прежние договоренности остаются в силе, но, наоборот, будут и новые, будут новые контракты. И вопрос о соглашении по ядерной программе и выход из него США не повлияет на наши отношения», — сказал Пур-Эбрахими.
«Одна из важнейших сфер – это нефть, газ, энергетика. И здесь есть ряд предпосылок (для договоренностей — ред.) », — добавил он.