Կա սուտ, կա լկտի սուտ, և կա վիճակագրություն. Փաշինյանը Վիճակագրության կոմիտեի նախագահին հիշեցրել է հայտնի խոսքը
17/05/2018 12:32
Մենք պետք է շատ լուրջ աշխատենք, որպեսզի վիճակագրության կոմիտեի և ընդհանրապես Հայաստանում պաշտոնական վիճակագրության մակարդակը ավելացվի, որովհետև սա չափազանց կարևոր հարց է, կառավարության այսօրվա նիստում ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ըստ էության, գործող օրենսդրությունն ու տրամաբանությունը հուշում են, որ վիճակագրությունը պետք է դուրս լինի քաղաքական կոնյուկտուրայի ազդեցությունից, և մեր կառավարությունը մտադիր է հենց այդ խնդիրը լուծել, և մենք սրա մեջ շանս ենք տեսնում՝ կոմիտեն նույնը թողնելով՝ ստեղծել իրավիճակ, որ կոմիտեն բալանսավորված լինի, այսինքն՝ իսկապես կոմիտեի լիարժեք անկախություն ապահովվի, որովհետև սա օգտակար է նաև կառավարության համար», - ասաց վարչապետը:
Վերջինս, դիմելով կոմիտեի նոր նախագահին, հույս հայտնեց, որ այս խնդիրը կլուծվի:
«Եկեք ուղիղ նայենք փաստերին և արձանագրենք, որ հանրությունը միշտ չէ և շատ հաճախ կասկածի տակ է դնում վիճակագրության կոմիտեի ոչ թե թվաբանությունը, այլ բովանդակությունը: Շատ կարևոր է, որ ճշգրիտ ազդակներ ունենանք, և մեր մտքում չլինի հարց՝ այսպես է, թե ոչ» , -նշեց նա:
Վիճակագրական կոմիտեի նախագահ Ստեփան Մնացականյանն արձագանքեց՝ ասելով, որ կփորձի արդարացնել սպասելիքները:
«Եթե ազատական տնտեսակարգով երկրներում վիճակագրության հրապարակումից հետո քննադատություն չեղավ, նշանակում է, որ մենք արթնացել ենք կամ խորհրդային միությունում 1937 թ-ին, կամ ժամանակակից Հյուսիսային Կորեայում, որովհետև իրականությունն այն է, ինչին բոլորն են նայում, ոչ թե այն, ինչ յուրաքանչյուրն է տեսնում: ԱՎԾ կայքէջում տեղադրված է մի փաստաթուղթ, որը կոչվում է պաշտոնական վիճակագրության նկատմամբ վստահության պակասի օբյեկտիվ պատճառները: Ես հիմա չեմ հասցնի դա ասել, կառաջարկեմ, եթե հնարավորություն կա, դիտարկել», - ասաց նա:
Նիկոլ Փաշինյանն արձագանքեց, որ եթե այսքան անկեղծացել են, մի բան էլ ինքն ասի:
«Արևմտյան երկրներից մեկի վարչապետը այսպիսի արտահայտություն է արել՝ կա սուտ, կա լկտի սուտ, և կա վիճակագրություն: Ես հույս ունեմ, որ Հայաստանի վիճակագրական կոմիտեն մեզ բոլորիս կհանի այդ տրամաբանությունից: Սա ընդամենը հումոր է, ես հուսով եմ, որ ձեզ որևէ բանով չնեղացրի, դա ես չեմ ասել, դա իրենց վիճակագրության մասին է եղել», - ասաց վարչապետը:
Իսկ Ստեփան Մնացականյանն էլ ասաց, որ երբ ձևավորվեց ՄԱԿ-ը, որոշվեց, որ պետք է ստեղծվի վիճակագրական ծառայություն, որ ողջ աշխարհում նույն մեթոդաբանությամբ գործի:
«Դրա համար էլ ընդունված է հետևյալ թեզը, որ վիճակագրագետների համար երջանկությունը հաստատված լինելն է», - ասաց նա:

«Есть ложь, есть наглая ложь, и есть статистика» – Пашинян напомнил главе Статистического комитета известное высказывание
17/05/2018 14:01
«Мы должны очень серьезно работать над повышением уровня деятельности Статистического комитета и в целом официальной статистики в Армении, поскольку это чрезвычайно важный процесс», - заявил сегодня на заседании правительства Армении премьер-министр Никол Пашинян.
«По сути, действующее законодательство и логика подсказывают, что статистика должна находиться вне влияния политической конъюнктуры, и наше правительство намерено решить именно эту проблему. Оставляя состав комитета прежним, мы видим шанс для возможности, чтобы комитет стал сбалансированным, то есть обеспечил полноценную независимость, поскольку это полезно также для правительства», - сказал Пашинян.
Обратившись к председателю комитета, он выразил надежду, что эта проблема будет решена.
«Давайте, прямо смотреть на факты и констатировать, общественность очень часто ставит под сомнение не арифметику статистического комитета, а содержание. Очень важно, чтобы мы имели правильные цифры, и не сомневались в них», - отметил он.
Председатель Статистического комитета ответил, что постарается оправдать надежды.
«Если в странах с либеральной экономикой после опубликования статистики не бывает критики, это значит, что мы проснулись или в Советском союзе в 1937 году, или в современной Северной Корее, поскольку реальность в том, на что смотрят все, а не в том, что видит каждый», - сказал он.
Никол Пашинян в ответ отреагировал, что если все так разоткровенничались, то ему тоже есть, что сказать.
«Есть высказывание, приписываемое премьер-министру одной из западных стран: "Есть ложь, есть наглая ложь, и есть статистика". Я надеюсь, что Статистический комитет Армении посодействует тому, чтобы мы все вышли из этой логии. Надеюсь, не обидел вас, это не мое высказывание, это касается их статистики», - отметил премьер, пожелав удачи Степану Мнацаканяну.