Բանակին կարագի անվան տակ սպրեդ մատակարարելու գործով բոլոր մեղավորները պատժվելու են. ԱԱԾ տնօրեն
Բանակին կարագի անվան տակ սպրեդ մատակարարելու վերաբերյալ քրեական գործը դատական հանգուցալուծում է ստանալու, այսօր լրատվամիջոցների ղեկավարների հետ հանդիպման ժամանակ՝ պատասխանելով Aysor.am-ի հարցին, հայտարարել է ԱԱԾ նորանշանակ տնօրեն Արթուր Վանեցյանը։
«Կարագի անվան տակ բանակին սպրեդ մատակարարելու վերաբերյալ քրեական գործը դատական հանգուցալուծում է ստանալու։ Անկասկած, բոլոր մեղավորները պատժվելու են», - հայտարարել է Վանեցյանը։
Ավելի վաղ Aysor.amանդրադարձել էր այս գործին և տեղեկացրել, որ 2016-2017թթ. ընթացքում ՀՀ  պաշտպանության նախարարության կարիքների համար սերուցքային կարագի փոխարեն, երկու ընկերությունների կողմից մատակարարվել են ՀՀ-ում արտադրված 172.300 կգ  «Մարգարին» և 14.250 կգ «Սպրեդ» տեսակի ապրանքներ, որոնք  նույնականացման են ներկայացվել ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության  «Հանրապետական  անասնաբուժասանիտարական և բուսասանիտարական լաբորատոր ծառայությունների կենտրոն» պետական ոչ առևտրային կազմակերպություն, որի չորս մասնագետների կողմից տրվել են փորձարկման ակնհայտ կեղծ արձանագրություններ՝ սերուցքային կարագ հանդիսանալու վերաբերյալ, ինչը հնարավոր է դարձրել խաբեությամբ կարագի փոխարեն նշված ապրանքատեսակների մատակարարումը ՀՀ պաշտպանության նախարարությանը։
Այս ամենի հետևանքով, ըստ ԱԱԾ-ից ստացված պատասխանի, պետությանը պատճառվել է 162 մլն 914 հազար 567 ՀՀ դրամ գումարի վնաս: Քրեական գործով մեղադրանքներ էին առաջադրվել՝ արտադրությունը և մատակարարումները կազմակերպած անձին, ընկերությունների երկու տնօրեններին, ՀՀ ԳՆ ՍԱՊԾ ՀԱԲԼԾԿ ՊՈԱԿ-ի չորս մասնագետներին:
Նշված 7 մեղադրյալներից 3-ի նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը, իսկ 4-ի նկատմամբ՝ ստորագրություն չհեռանալու մասին: ԱԱԾ-ից դեռ մի քանի ամիս առաջ ի պատասխան մեր հարցմանը ստացած պաշտոնական պատասխանում անուններ նշված չէին:
Նշենք, որ Սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության ղեկավարը Իշխան Կարապետյանն է, ով համարվում է ՀՀ նախկին վարչապետ Կարեն Կարապետյանի մերձավոր շրջապատի ներկայացուցիչը։

Все виновные по делу о поставке армии под видом сливочного масла спреда будут наказаны – Артур Ванецян
19/05/2018 16:23
Уголовное дело о поставке армии под видом сливочного масла спреда будет рассматриваться в суде, заявил сегодня в ходе встречи с журналистами директор Службы национальной безопасности Армении Артур Ванецян, отвечая на вопрос Aysor.am.
«Уголовное дело о поставке армии под видом масла спреда будет рассматриваться в суде. Несомненно, все виновные будут наказаны», - заявил Ванецян.
Ранее Aysor.am обращался к этому делу и сообщал, что в 2016-2017гг. в рамках нужд министерства обороны Армении две компании поставили армии вместо сливочного масла 172.300 кг товара типа «Маргарин» и 14.250 кг товара типа «Спред», произведенного в Армении, которые были представлены для идентификации в ГНКО «Республиканский центр ветеринарно-санитарных и фитосанитарных лабораторных услуг» Государственной службы безопасности пищевых продуктов министерства сельского хозяйства Армении. Четыре специалиста ГНКО выдали явно сфальсифицированные протоколы экспертизы о том, что товар является сливочным маслом. В результате этого министерству обороны Армении вместо масла обманным путем удалось осуществить поставку указанных видов товаров.
Согласно полученному из СНБ ответу, в результате всего этого государству был причинен ущерб на 162 млн. 914 тысяч 567 драмов. В рамках уголовного дела обвинения выдвинуты организовавшему производство и поставку лицу, директорам двух компаний, четырем специалистам ГНКО «Республиканский центр ветеринарно-санитарных и фитосанитарных лабораторных услуг» Государственной службы безопасности пищевых продуктов.
Отметим, что в качестве меры пресечения в отношении трех из 7 обвиняемых избран арест, а в отношении 4-х – подписка о невыезде. Еще несколько месяцев назад в полученном на наш запрос ответе СНБ имена не сообщались.
Отметим также, что начальником Государственной службы безопасности пищевых продуктов является Ишхан Карапетян, который считается представителем ближайшего окружения экс-премьера Карена Карапетяна.