Ապրիլյան օրերի ընթացքում մարդիկ ավանդները հանել, պահել են «դոշակի» տակ, հետո բերել, դրել բանկ. ԿԲ նախագահ
21/05/2018 15:51
Հայաստանի բանկային համակարգում ապրիլ-մայիս ամիսներին արտառոց երևույթներ տեղի չեն ունեցել, այսօր ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում ՀՀ կենտրոնական բանկի գործունեության վերաբերյալ տարեկան հաղորդումը ներկայացնելիս հայտարարեց Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը։
ԱԺ պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանը հետաքրքրվեց, թե արդյոք ապրիլ-մայիս ամիսների ընթացքում Հայաստանում տեղի ունեցած իրադարձությունների հետևանքով փողի արտահոսք եղե՞լ է երկրից։ Ի պատասխան ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանն ասաց, որ ապրիլին ու այժմ էլ մոնիտորինգ են իրականացնում բանկերում և գրանցել են, որ մարդիկ ժամկետից շուտ խզել են ավանդները։
«Մենք ամենօրյա մոնիտորինգի ենք ենթարկել ապրիլի վերջին օրերը ու մինչև այժմ էլ մոնիտորինգ ենք իրականացնում։ Գումարի արտահոսք չի եղել, բայց բավականին մեծ գումարներ, ինչպես ցույց տվեցին մեր ուսումնասիրությունները, մարդիկ հանել են, տարել պահել են կամ դեպոզիտարիաներում, կամ դրել «դոշակի» տակ, հետո նորից բերել դրել են բանկում», - ներկայացրեց ԿԲ նախագահը։
Նրա խոսքով՝ բանկին անվստահություն հայտնելով մարդիկ զգալի տուժել են՝ խզելով երկարաժամկետ ավանդը և կորցնելով ավելացվող տոկոսագումարներ։
ԿԲ նախագահը ավանդների տեսքով բանկերից հետ վերցված գումարի չափը ճիշտ չհամարեց հրապարակել, միայն ասաց՝ տասնյակ միլիոնների մասին է խոսքը, սակայն ընդգծեց, որ մայիսի 10-ից հետո դրա 50 տոկոսից մի փոքր ավելին արդեն իսկ վերականգնվել է։

Артур Джавадян: В дни апрельских событий люди снимали вклады и хранили под «подушкой», но потом опять вернули деньги в банк
21/05/2018 18:53
В банковской системе Армении в апреле-мае необычных явлений не происходило, заявил сегодня на заседании постоянной комиссии парламента по финансово-кредитным и бюджетным вопросам председатель Центрального банка Армении Артур Джавадян.
На вопрос депутата Сергея Багратяна, имел ли место отток денег в результате произошедших в Армении в апреле-мае событий, Артур Джавадян отметил, что и в апреле, и сейчас в банках проводится мониторинг и зарегистрировано, что люди начали преждевременно расторгать договора.
«Мы провели мониторинг в конце апреля, и он продолжается до сих пор. Оттока денег не было, но как показали наши исследования, люди сняли со счетов довольно большие средства и хранили или в депозитарии, или под «подушкой», а потом опять внесли на банковские счета», - сказал он.
По его словам, проявив недоверие к банкам, люди значительно пострадали, поскольку расторгнув долгосрочный договор, они потеряли проценты по вкладам.
Глава Центробанка посчитал неправильным публиковать данные о размере снятых со счетов средств, но сказал, что речь идет о десятках миллионов, подчеркнув, что после 10 мая чуть более 50% уже восстановлено.