ՌԴ բանկերը հաստատում են վարկային յուրաքանչուր երկրորդ հայտը
ՌԴ Վարկային միասնական բյուրոյի մասնագետները շարունակում են գնահատել բանկային հատվածի 2018 թվականի առաջին աշխատանքները: Այս անգամ ուշադրության կենտրոնում վարկերի տրամադրման մերժման կամ հաստատման գործընթացն էր:
Այս տարվա սկզբից վերլուծաբանները գրանցել են այդ հարցում դրական միտում: Այսպես, առաջին չորս ամիսներին բանկերը հաստատել են վարկային հայտերի 48 տոկոսը: 2017 թվականի նույն ժամանակահատվածում ցուցանիշը կազմում էր 38 տոկոս:
Ամենից շատ դրական պատասխան է ստացել հիփոթեքային վարկավորման համար դիմած քաղաքացիները: Նախորդ տարվա համեմատ այդ վարկատեսակի դրական պատասխանները 1,5 անգամ աճել են:

Банки одобряют каждую вторую заявку на кредит
Специалисты Объединенного Кредитного Бюро (ОКБ) продолжают подводить первые итоги работы банковского сектора в 2018 году. На этот раз в центре внимания - количество отказов при выдаче кредитов.
С начала года аналитики отмечают положительную тенденцию в этом вопросе. Так за первые 4 месяца банки одобрили 48% заявлений. В то время как в аналогичный период 2017-го года таких ответов было всего по 38% заявок.
Самое большое количество положительных ответов получили граждане при оформлении ипотеки. Стоит отметить, что по сравнению с прошлым годом, число одобрений выросло почти в 1,5 раза.