Դավիթ Տոնոյանը հանդիպել է ՌԴ Պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուի հետ
Մայիսի 23-ին Աստանայում` Ղազախստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար, գեներալ-գնդապետ Սակեն Ժասուզակովի նախագահությամբ, տեղի է ունեցել ՀԱՊԿ անդամ պետությունների պաշտպանության նախարարների խորհրդի հերթական նիստը, տեղելացնում են ՀՀ ՊՆ լրատվական ծառայությունից:
ՀԱՊԿ անդամ պետությունների պաշտպանության նախարարների խորհրդի նիստի մասնակիցներին ընդունել է Ղազախստանի Հանրապետության նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը։
ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը նիստի ընդլայնված և փակ քննարկումների ժամանակ իր գործընկերների հետ քննարկվել է օրակարգային հարցեր, ուղղված ՀԱՊԿ շրջանակում ռազմական համագործակցության ամրապնդմանը և կազմակերպության ռազմական բաղադրիչի հետագա զարգացմանը, ստորագրվել են մի շարք որոշումներ:
Նիստի շրջանակներում ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը աշխատանքային հանդիպումներ է ունեցել ՀԱՊԿ անդամ պետությունների իր գործընկերների, այդ թվում՝ առանձին, երկկողմ հանդիպում Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուի հետ։
Հանդիպման ընթացքում ընդգծվել է հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունների կարևորությունը և կողմերի պատրաստակամությունը երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերով առկա համաձայնությունների և ծրագրերի շարունակականության ապահովման ու համագործակցության բոլոր ուղղություններով դրանց ընդլայնման վերաբերյալ:

Давид Тоноян встретился в Астане с министром обороны РФ Сергеем Шойгу
Сегодня в городе Астане под председательством министра обороны Республики Казахстан генерал-полковника Сакена Жасузакова состоялось заседание Совета министров обороны (СМО) государств - членов Организации Договора о коллективной безопасности, сообщает пресс-служба министерства обороны Армении ян.
Заседание СМО прошло в узком и расширенном составе. Министр обороны Армении Давид Тоноян со своими коллегами обсудил вопросы повестки дня, нацеленные на укрепление военного сотрудничества в рамках ОДКБ и дальнейшее развитие военного компонента Организации, был подписан ряд решений.
В рамках заседания министр обороны Армении Давид Тоноян провел рабочие встречи с коллегами из стран ОДКБ, в том числе двустороннюю встречу с министром обороны РФ генералом армии Сергеем Шойгу.
Давид Тоноян и Сергей Шойгу в ходе встречи подчеркнули важность армяно-российских союзнических отношений и готовность сторон к обеспечению продолжительности имеющихся программ и договорённостей в двустороннем и многостороннем форматах, их расширению по всем направлениям сотрудничества.