MH17 ինքնաթիռը խոցած «Բուկ»-ը պատկանել է Ռուսաստանին. Միջազգային քննիչների խումբ
Միջազգային քննչական խումբը պարզել է, որ «Բուկ» զենիթահրթիռային համալիրը, որից ենթադրաբար Ուկրաինայի արևելքում կործանվել է մալայզիական ինքնաթիռը, պատկանել է ռուսական զինված ուժերին: Նման հայտարարություն է արել Նիդեռլանդների ազգային ոստիկանության հետաքննությունների բաժնի ղեկավար Վիլբերտ Պաուլիսենը:
Հաղորդվում է, որ փորձագետներն ուսումնասիրել են բոլոր հասանելի պատկերները և պարզել են, որ «Բուկ»-ն ունի մի շարք յուրահատկություններ: Ինչպես հայտնել է Նիդեռլանդների ներկայացուցիչն ինքնաթիռի կործանման երկրորդ հետաքննության նախնական արդյունքների ներկայացման ընթացքում, դրանց միջոցով խումբը կարողացել է ստանալ մատնահետքերը և պարզել է, որ զենիթահրթիռային համալիրը եկել է «Ռուսաստանի Դաշնության Կուրսկ քաղաքի 53-րդ զենիթային բրիգադից»:
«Մենք ավելի շատ ապացույցներ և ավելի շատ տեղեկություններ ունենք այսօրվա եզրակացությունների առնչությամբ: Բայց մենք դրանք դեռ չենք հրապարակի», - հավելել է Պաուլիսենը:
Բացի այդ, հայտնի է դարձել, որ Boeing MH17-ի կործանման գործով կասկածյալների շրջանակը փոքրացել է՝ հասնելով մի քանի տասնյակ մարդու:
Ամստերդամից Կուալա Լումպուր թռչող մալայզիական Boeing 777-ը կործանվել է 2014 թվականի հուլիսի 17-ին՝ Ուկրաինայի արևելքում՝ Դոնեցկի երկնքում: Ինքնաթիռում եղել է 298 մարդ, նրանք բոլորը զոհվել են:

Сбивший МН17 «Бук» принадлежал России, утверждают международные следователи
Международная следственная группа установила, что ЗРК «Бук», из которого предположительно сбили малайзийский лайнер на востоке Украины, принадлежал российским Вооруженным силам. Такое заявление сделал глава департамента расследований национальной полиции Нидерландов Вилберт Паулиссен.
Сообщается, что эксперты изучили все доступные изображения и выяснили, что «Бук» имеет ряд уникальных особенностей. По ним следственная группа установила, что ЗРК «происходил из 53-й зенитной бригады из Курска, Российская Федерация», сказал представитель Нидерландов в ходе презентации предварительных итогов второго расследования крушения лайнера.
«У нас есть больше доказательств и больше информации в поддержку сегодняшних выводов. Но мы не будем их пока обнародовать», — добавил Паулиссен.
Кроме того, стало известно, что круг подозреваемых по делу о крушении Boeing МH17 сужен до нескольких десятков человек
Малайзийский Boeing 777, летевший из Амстердама в Куала-Лумпур, потерпел крушение 17 июля 2014 года под Донецком на востоке Украины. На борту находились 298 человек, все они погибли.