Հնդկաստանում անկարգությունների ընթացքում մահացել է առնվազն 13 մարդ
Հնդկաստանի Թութիկորին քաղաքում վերջին 2 օրվա ընթացքում ցուցարարների և ոստիկանների միջև բախումների հետևանքով մահացել է առնվազն 13 մարդ, ավելի քան 70 մարդ վիրավորվել է, փոխանցում է РИА Новости-ն՝ հղում անելով ANI գործակալությանը:
Երեքշաբթի օրն այս նավահանգստային քաղաքում զանգվածային ցույցեր են սկսվել, որոնց մասնակիցները պահանջում են փակել արդեն գոյություն ունեցող Sterlite Industries ընկերության պղնձաձուլական գործարանը, ինչպես նաև բողոք են արտահայտում նորի կառուցման դեմ: Քաղաքացիները կարծում են, որ այս գործարանի աշխատանքն աղտոտում է Թութիկորինը և 2013 թվականից տեղական բնակչության առողջության վատթարացման հիմնական պատճառներից մեկն է հանդիսանում:
Լրատվամիջոցների փոխանցմամբ՝ ցույցերի ընթացքում ցուցարարները քարեր են նետել ոստիկանության ուղղությամբ, ավտոմեքենաներ են շրջել և խանութներ ներխուժել, ինչին ի պատասխան ուժայինները մահակներ եւ արցունքաբեր գազ են կիրառել, իսկ որոշ դեպքերում իրավապահները ստիպված են եղել կրակ բացել ցուցարարների ուղղությամբ:

Во время беспорядков на юге Индии погибли не менее 13 человек
По меньшей мере 13 человек погибли, свыше 70 получили ранения за прошедшие двое суток в результате столкновений демонстрантов с полицией в индийском городе Тутикорин (штат Тамилнад), передает РИА Новости со ссылкой на агентство ANI.
Во вторник этот портовый город захлестнули массовые демонстрации, участники которых требовали закрытия уже существующего медеплавильного завода компании Sterlite Industries, а также выступали против сооружения нового. Горожане полагают, что работа этого предприятия загрязняет Тутикорин и является одной из ключевых причин ухудшения здоровья у местного населения, которое наблюдается еще с 2013 года.
По сообщениям СМИ, демонстранты бросали камни в полицию, переворачивали автомобили и громили магазины. В ответ силовики применили дубинки и слезоточивый газ, а в ряде случаев правоохранители были вынуждены открыть огонь по протестующим.