Մեյը ԵՄ-ին կառաջարկի Brexit-ից հետո պայմանավորվել երկրորդ անցումային փուլի շուրջ
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը նախատեսում է Եվրամիությանն առաջարկել՝ երկրորդ անցումային փուլը համաձայնեցնել ԵՄ-ից երկրի դուրս գալուց հետո, հայտնել է The Times թերթը, փոխանցում է ТАСС-ը:
Նրա տվյալով՝ ենթադրվում է, որ այն կետևի մինչև 2023 թվականը: Դրա ընթացքում կլուծվեն մաքսային ու առևտրական հարցերը:
Բուն Brexit-ը պետք է իրագործվի 2019 թվականի մարտի 29-ին, ինչից հետո կսկսվի անցումային շրջանը, որը կետևի մինչև 2020 թվականի դեկտեմբերի 31-ը:
Մինչ այժմ Մեյը առաջարկությունը Բրյուսելին չի ներկայացրել այն պատճառով, որ Եվրամիությունից և Մեծ Բրիտանիայի Պահպանողական կուսակցությունից բանակցությունների մասնակիցները կոնսենսուսի չեն հասել դրա շուրջ:
ԵՄ-ի կազմից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու պայմանների շուրջ Լոնդոնի և Բրյուսելի միջեւ բանակցությունները Բելգիայի մայրաքաղաքում սկսվել են հունիսի 19-ին, այն բանից գրեթե մեկ տարի անց, երբ Միացյալ Թագավորությունում այս հարցի շուրջ անցկացված հանրաքվեում 51,9 տոկոս արդյունքով հաղթանակ տարան եվրաինտեգրացման հակառակորդները: Երկխոսությունը պետք է շարունակվի մինչև 2018 թվականի նոյեմբեր, ինչից հետո կողմերը կես տարի կունենան ձեռք բերված պայմանավորվածություններն ազգային խորհրդարաններում վավերացնելու համար:

Мэй предложит Евросоюзу договориться о втором переходном периоде после Brexit
Премьер-министр Великобритании Тереза Мэй планирует предложить Евросоюзу согласовать второй переходный период после выхода страны из ЕС, сообщила в четверг газета The Times, передает ТАСС.
По ее данным, предполагается, что он продлится до 2023 года. В ходе него будут решаться таможенные и торговые вопросы.
Ожидается, что Brexit пройдет 29 марта 2019 года, после чего, согласно плану, должен наступить переходный период, который продлится до 31 декабря 2020 года.
На данный момент Мэй не представила предложение в Брюссель из-за отсутствия консенсуса со стороны участников переговоров от ЕС и Консервативной партии Великобритании, отмечает издание.
Официальные переговоры между Лондоном и Брюсселем по условиям, на которых Великобритания выйдет из ЕС, начались 19 июня 2017 года в бельгийской столице. За год до этого на референдуме по этому вопросу в Соединенном Королевстве победу с результатом 51,9% одержали противники евроинтеграции. Переговоры по Brexit должны продлиться до ноября 2018 года, после чего достигнутую сделку должны одобрить Европарламент и Вестминстер.