Samsung-ը մոտ 539 միլիոն դոլար է վճարելու Apple-ին
ԱՄՆ Կալիֆոռնիա նահանգի դատարանը Samsung կորպորացիային պարտավորեցրել է մոտ 539 միլիոն դոլար վճարել Apple կորպորացիային արտոնագրերի խախտման համար, փոխանցում է Usa Today-ը:
Samsung-ը 533,3 միլիոն դոլար է վճարելու արդյունաբերական նմուշի արտոնագրերի խախտման համար, նաև 5,3 միլիոն դոլար՝ գյուտի արտոնագրերի խախտման համար:
Apple-ն հույս ուներ ստանալու մեկ միլիարդ դոլար, քանի որ, նրա կարծիքով՝ Samsung-ն արտոնագրերի օգտագործմամբ վաստակել է առնվազն մեկ միլիարդ դոլար և պետք է վճարի սմարթֆոնների իրացումից ստացած ամբողջ գումարը, որոնցում ապօրինաբար օգտագործվել են արտոնագրված տեխնոլոգիաներն ու դիզայներական լուծումները:
Samsung-ից թեև մեղքը խոստովանել են, սակայն պնդում են շատ ավելի փոքր գումարի՝ 28 միլիոն դոլարի վճարում իրականացնել, քանի որ կորեական արտադրողը համոզված է, թե «փոխառված» բաղադրիչներն ու դիզայնի տարրերն ամբողջ սարքը չեն, այլ միայն դրա փոքր մասը:

Суд в США обязал Samsung выплатить Apple $539 млн за нарушение патентов
Калифорнийский суд обязал корпорацию Samsung выплатить корпорации Apple почти 539 миллионов долларов за нарушение патентов, сообщает газета Usa Today.
Отмечается, что Samsung должна выплатить 533,3 миллиона долларов за нарушение патентов на промышленный образец, а также 5,3 миллиона долларов за нарушение патентов на изобретение.
Корпорация Apple рассчитывала получить один миллиард долларов, так как, по ее мнению, Samsung заработала на использовании патентов не менее миллиарда долларов и должна выплатить все деньги, вырученные с реализации смартфонов, в которых незаконно использовались запатентованные технологии и дизайнерские решения.
В свою очередь, Samsung хоть и признавала вину, но настаивала на гораздо меньшей сумме, 28 миллионов долларов, так как корейский производитель был уверен, что "заимствованные" компоненты и элементы дизайна — это не всё устройство, а лишь малая его часть.