Հյուսիսային Կորեան հայտնել է, թե ինչու է Թրամփը հրաժարվել Կիմ Չեն Ընի հետ հանդիպումից
Հյուսիսային Կորեան «շատ է ափսոսում» ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից Կիմ Չեն Ընի հետ գագաթնաժողովի հանկարծակի չեղարկման կապակցությամբ եւ կարծում է, որ այդ որոշումն ամերիկացի առաջնորդը կայացրել «կամքի պակասի կամ ինքնավստահության բացակայության պատճառով»: Այս հայտարարությունը մայիսի 25-ին հրապարակվել է Կորեայի կենտրոնական հեռագրական գործակալության կողմից (CTC), փոխանցում է Lenta.ru-ն:
Հաղորդագրության մեջ նաև պարզաբանվում է «թշնամանքը» ԿԺԴՀ-ի կողմից, որն էլ հանգեցրեց գագաթնաժողովի չեղարկմանը. Վաշինգտոնին վրդովեցրել էր Հյուսիսային Կորեայի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Չհվե Սոն Հիի վերջին հայտարարությունը, որում նա ԱՄՆ-ի փոխնախագահ Մայք Փենսին հիմար էր անվանել, ով թույլ էր տվել «լիբիական սցենարի» իրագործումը երկու երկրների հարաբերություններում: Փհենյանի կարծիքով՝ «մեծ զայրույթը եւ բացահայտ թշնամանքը, որոնց մասին հայտարարել էր Թրափը, իրականում միայն ԱՄՆ-ի վարքի պատասխանն էին»:
Բացի այդ, ԿԺԴՀ-ն իր պատրաստակամություն է հայտնել լուծել խնդիրը ցանկացած ժամանակ եւ ցանկացած ձեւով՝ սեղանի շուրջ նստած՝ նշելով, որ Հյուսիսային Կորեայի նպատակն ու կամքն է անել ամեն ամեն ինչ Կորեական թերակղզում խաղաղության եւ կայունության ապահովման համար:
Փհենյանը «հոգում բարձր է գնահատել նախագահ Թրամփին՝ նման որոշում կայացնելու համար. այդպիսի քայլի նախկինում որեւէ նախագահ չէր համարձակվել գնալ», նշվում է հաղորդագրության մեջ: Սակայն հանդիպման միակողմանի չեղարկումը անակնկալ էր երկրի համար, ինչի կապակցությամբ կառավարությունը «շատ է ափսոսում»:

Северная Корея объяснила отказ Трампа встретиться с Ким Чен Ыном
Северная Корея «очень сожалеет» о внезапной отмене президентом США Дональдом Трампом саммита с Ким Чен Ыном и считает, что такое решение американский лидер принял «из-за недостатка воли или отсутствия самоуверенности». Такое заявление опубликовано Центральным телеграфным агентством Кореи (ЦТАК) 25 мая, передает Lenta.ru.
В сообщении также поясняется «враждебность» со стороны КНДР, которая стала причиной отмены саммита. Вашингтон возмутило последнее заявление замглавы МИД Северной Кореи Чхве Сон Хи, в котором она назвала глупым вице-президента США Майка Пенса, допустившего реализацию «ливийского сценария» в отношениях между двумя странами. По мнению Пхеньяна, «большой гнев и откровенное чувство вражды, о которых заявил президент Трамп, на самом деле являются всего лишь отпором, вызванным чрезмерным поведением США».
Кроме того, КНДР выразила готовность «в любое время и любыми методами решать вопрос, сидя за одним столом», отметив, что цель и воля Северной Кореи — сделать все возможное для обеспечения мира и стабильности на Корейском полуострове.
Пхеньян «в душе высоко оценивал президента Трампа за то, что он принял решение, на которое в прошлые времена ни один президент США не посмел идти», говорится в сообщении. Однако односторонняя отмена встречи стала для страны неожиданностью, о которой правительство «очень сожалеет».