Հայաստանը պետք է ընթանա ժողովրդավարության ճանապարհով՝ հարգելով բազմակարծությունն ու այլակարծությունը. Շարմազանով
25/05/2018 15:11
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, Հայաստան-Սլովակիա բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը մայիսի 25-ին Բրատիսլավայում հանդիպել է Սլովակիայի Հանրապետության Ազգային խորհրդի նախագահ Անդրեյ Դանկոյի հետ, տեղեկացնում են ՀՀ ԱԺ լրատվական ծառայությունից:
Հայաստանի խորհրդարանի փոխնախագահը երախտագիտություն է հայտնել Անդրեյ Դանկոյին Սլովակիայի խորհրդարանում ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի կողմից «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու եւ պատժելու մասին» կոնվենցիայի ընդունման 70-ամյակին նվիրված «Խորհրդարանականներն ընդդեմ ցեղասպանությունների» խորագրով ցուցահանդեսի կազմակերպմանն աջակցելու համար:
Նա բարձր է գնահատել Անդրեյ Դանկոյի եւ Սլովակիայի խորհրդարանի ներդրումը ցեղասպանությունների միջազգային դատապարտման գործընթացում՝ այս համատեքստում կարեւորելով Սլովակիայի Ազգային խորհրդի կողմից 2004թ. Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը եւ դատապարտումը:
Անդրադառնալով միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացմանը՝ կողմերը կարեւորել են փոխայցերի ակտիվացումը, համագործակցությունը բարեկամական խմբերի մակարդակում, միջազգային խորհրդարանական հարթակներում երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերում արդյունավետ փոխգործակցությունը:
Էդուարդ Շարմազանովը ներկայացրել է տարածաշրջանային ու ՀՀ ներքաղաքական իրավիճակը՝ նշելով.
«Իմ համոզմամբ՝ Հայաստանում ժողովրդավարական արժեքները չպետք է այլընտրանք ունենան, Հայաստանն անշեղորեն պետք է ընթանա ժողովրդավարության զարգացման ճանապարհով՝ հարգելով բազմակարծությունն ու այլակարծությունը»:
Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման մասին` ԱԺ փոխխոսնակը վերահաստատել է հայկական կողմի` հակամարտությունը բացառապես խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում լուծելու դիրքորոշումը: Նա դրական է գնահատել Սլովակիայի հավասարակշիռ դիրքորոշումը ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման հարցում:
«Ադրբեջանը, խեղաթյուրելով հակամարտության էությունը, ԼՂ հիմնախնդիրը փորձում է ներկայացնել տարածքային վեճ, մինչդեռ այն ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացման, ազատության ու անկախության պայքար է: Արցախի անկախության միջազգային ճանաչումն այլընտրանք չունի»,-ընդգծել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը:
Անդրադառնալով ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին՝ Էդուարդ Շարմազանովը հույս է հայտնել, որ Սլովակիայի խորհրդարանը սեղմ ժամկետում կվավերացնի փաստաթուղթը:

Эдуард Шармазанов: Армении должна неуклонно двигаться вперед путем развития демократии, уважая плюрализм мнений
25/05/2018 15:56
Вице-спикер Национального Собрания, руководитель группы дружбы Армения – Словакия Эдуард Шармазанов встретился сегодня в Братиславе с председателем Национального Совета Словацкой Республики Андреем Данко, сообщает пресс-служба парламента.
Вице-спикер парламента Армении поблагодарил Андрея Данко за содействие в организации в словацком парламенте выставки под девизом «Парламентарии против геноцидов», посвященной 70-летию принятия Генассамблеей ООН конвенции «О предупреждении и наказании преступления геноцида». Он высоко оценил вклад А.Данко и парламента в процесс международного признания Геноцида армян, в этом русле подчеркнув важность признания и осуждения злодеяния Национальным Советом Словакии в 2004 г.
Обратившись к развитию межпарламентского сотрудничества, стороны выделили активизацию взаимных поездок, сотрудничество на уровне групп дружбы, эффективное взаимодействие на международных площадках по представляющим двусторонний интерес вопросам.
Э.Шармазанов представил региональную и внутриполитическую ситуацию в Армении, отметив: «По моему глубокому убеждению, демократические ценности не должны иметь альтернативы в Армении – страна должна неуклонно двигаться вперед путем развития демократии, уважая плюрализм мнений».
Коснувшись урегулирования карабахского конфликта, вице-спикер НС подтвердил позицию армянской стороны – решать конфликт исключительно мирным путем, в рамках сопредседательства МГ ОБСЕ. Он позитивно оценил взвешенную позицию Словакии в урегулировании вопроса.
«Азербайджан, искажая суть конфликта, пытается представить карабахский конфликт как территориальный спор, между тем это борьба за реализацию права на самоопределение, свободу и независимость народа. Международное признание независимости Арцаха не имеет альтернативы», - подчеркнул вице-спикер.
Обратившись к Соглашению о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения – ЕС, Эдуард Шармазанов выразил надежду, что парламент Словакии ратифицирует документ в сжатые сроки.