Գերմանիան շարունակում է աճեցնել ռուսական գազի ներմուծման ցուցանիշը
Սանկտ Պետերբուրգում տեղի է ունեցել «Գազպրոմ» ընկերության խորհրդի նախագահ Ալեքսանդր Միլերի և Uniper SE-ի գործադիր տնօրեն Կլաուս Շեֆերի հանդիպումը, հայտնում է «Գազպրոմի» մամուլի ծառայությունը:
Նրանք հաստատել են 2018 թվականի առաջին եռամսյակում դեպի Գերմանիա ռուսական գազի արտահանման ռեկորդային ցուցանիշը, որը հաջորդել է 2017 և 2016 թվականների նույն ժամանակահատվածի բարձր արդյունքներին:
Նախնական տվյալով, հունվարի 1-ից մայիսի 23-ը դեպի Գերմանիա է արտահանվել 24,4 միլիարդ խորհանարդ մետր ռուստական գազ, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ 13,4 տոկոս ավել է:
2017 թվականի ամբողջ ընթացքում ցուցանիշը կազմում էր 53,4 միլիարդ խորհանարդ մետր, ինչը 2016-ի համեմատ 7,2 տոկոսով ավել է:

Германия продолжает наращивать импорт российского газа
Состоялась рабочая встреча председателя правления ПАО "Газпром" Алексея Миллера и генерального директора Uniper SE Клауса Шефера. Об этом говорится в сообщении Газпрома.
Участники встречи констатировали продолжающийся в 2018 году рост импорта Германией российского газа вслед за рекордными 2016 и 2017 годами.
По предварительным данным, с 1 января по 23 мая Газпром поставил в Германию 24.4 млрд куб. м газа - на 13.4% больше, чем за аналогичный период 2017 года.
В 2017 году Газпром поставил в Германию рекордный объём газа - 53.4 млрд куб. м. Это на 7.2%, или на 3.6 млрд куб. м превышает предыдущий рекордный для республики показатель, установленный в 2016 году (49.8 млрд куб. м).