Եվրամիությունում ուժի մեջ է մտել անձնական տվյալների պաշտպանության նոր օրենքը
Տվյալների պաշտպանության մասին Եվրամիության ընդհանուր կանոնակարգը (General Data Protection Regulation, GDPR), որը կարգավորում է եվրոպացիների անձնական տվյալների տարածումը և օգտագործումը, մայիսի 25-ին մտնում է ուժի մեջ, ասված է հաղորդագրության մեջ, որը տարածվել է ընդունված օրենքին նվիրված պաշտոնական կայքում, փոխանցում է «Интерфакс»-ը:
Կանոնակարգի նորմաներին համապատասխան՝ այժմ ԵՄ-ի օգտատերերն իրավունք ունեն իմանալու, թե հատկապես ինչպես են օգտագործվում անձնական տվյալները, որոնք իրենք իրենց մասին տրամադրում են Համացանցում:
Նոր կանոններն արտատարածքային են և տարածվում են այն գործարկուների վրա, որոնք եվրոպացիների անձնական տվյալները մշակում են ինչպես Եվրամիության 28 անդամ երկրներում, այնպես էլ միության սահմաններից դուրս: Կանոնակարգի խախտմամբ օգտատերերի տվյալների օգտագործման դեպքում նախատեսված Է տուգանք ընդհուպ մինչև 20 միլիոն եվրո:

В Евросоюзе вступил в силу новый закон о защите персональных данных
Общий регламент ЕС о защите данных (General Data Protection Regulation, GDPR), регулирующий распространение и использование личных данных европейцев, вступает в силу 25 мая, говорится в сообщении, распространенном на официальном сайте, посвященном принятому закону, передает «Интерфакс».
В соответствии с нормами регламента, теперь пользователи из ЕС имеют право знать, как именно используются персональные данные, которые они предоставляют о себе в интернете.
Новые правила являются экстерриториальными и распространяются на операторов, обрабатывающих персональные данные европейцев как в 28 странах - членах ЕС, так и за пределами союза. В случае использования данных пользователей в нарушение регламента предусмотрен штраф вплоть до 20 млн евро.