Թրյուդոն Թրամփին հայտնել է իր մտահոգությունը ավտոմեքենաների ներմուծման մասին հետաքննության կապակցությամբ
26/05/2018 15:00
Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ, որի ընթացքում Կանադայի կառավարության ղեկավարը մտահոգություն է հայտնել երկրի անվտանգության վրա մեքենաների ներմուծման ազդեցության մասին ամերիկյան հետաքննության կապակցությամբ,  հայտնում է ТАСС-ըч հղում անելով Կանադայի վարչապետի գրասենյակի հայտարարությանը։
Ըստ այդ հայտարարության՝ Թրյուդոն «հաշվի առնելով Կանադայի ու ԱՄՆ-ի ավտոմոբիլային ինդուստրիայի փոխշահավետ ինտեգրացիան՝ լուրջ մտահոգություն է հայտնել ԱՄՆ առևտրի նախարարության հետաքննության կապակցությամբ, որն իրականացվում է առևտրի ընդլայնման մասին ամերիկյան օրենքի 232 հոդվածի հիման վրա»:
Թրյուդոն ու Թրամփը նաև քննարկել են ազատ առևտրի հյուսիսամերիկյան գոտու մասին համաձայնագիրը (NAFTA)։
ԱՄՆ առևտրի նախարարությունը չորեքշաբթի հայտնել է, որ սկսում է հետաքննություն, որը նպատակ ունի որոշել՝ արդյոք ԱՄՆ անվտանգության համար սպառնալիք են ներկայացնում այլ երկրներից մեքենաների ու դրանց պահեստամասերի ներմուծումը։ Դրանից առաջ Wall Street Journal թերթը հայտնել է, որ Թրամփի վարչակազմը դիտարկում էր ԱՄՆ մատակարարվող մեքենաների վրա 25 տոկոսանոց մաքսատուրքեր ներդնելու հնարավորությունը։ Պարբերականը նշում էր, որ Վաշինգթոնը  տվյալ միջոցառման ընդունման անհրաժեշտությունը կարող է հիմնավորել ազգային անվտանգությանը վերաբերող նկատառումներով։

Трюдо заявил Трампу о своей обеспокоенности расследованием касательно импорта автомобилей
Премьер-министр Канады Джастин Трюдо провел телефонный разговор с президентом США Дональдом Трампом, в ходе которого глава канадского правительства выразил обеспокоенность американским расследованием о влиянии импорта автомобилей на безопасность страны. Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на  агентство Reuters и на заявление офиса канадского премьера.
Согласно ему, Трюдо «выразил серьезную обеспокоенность американским расследованием министерства торговли США по статье 232 американского закона о расширении торговли от 1962 года относительно импорта автомобилей, принимая во внимание взаимовыгодную интеграцию автомобильных индустрий Канады и США».
По данным Reuters, Трюдо и Трамп также обсудили Соглашение о североамериканской зоне свободной торговли (NAFTA).
Министерство торговли США в среду объявило о начале расследования, призванного определить, создают ли угрозу американской национальной безопасности поставки в страну автомобилей и комплектующих из других государств. Перед этим газета Wall Street Journal сообщила, что администрация Трампа рассматривает возможность введения 25%-ых пошлин на поставляемые в США автомобили.
Издание отмечало, что Вашингтон может обосновать необходимость принятия данной меры соображениями, касающимися национальной безопасности.