Հասարակությանը պետք է տեղյակ պահել, թե ինչու գազի սակագինը չենք կարող իջեցնել. Միքայել Մելքումյան
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Միքայել Մելքումյանն առաջարկում է գազի և էլեկտրաէներգիայի սակագնի նվազեցման հնարավորությունները դիտարկելու համար սկսել կառավարություն-ԱԺ համատեղ քննարկումներ։
Նման առաջարկ Մելքումյանը հնչեցրեց 2017-ի պետբյուջեի կատարողականի քննարկման ժամանակ, որը ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Արթուր Գրիգորյանն ընդունեց։
«Բոլոր հնարավորությունները պետք է քննարկել։ Ոչ մի հնարավորություն չպետք է բաց թողնել: Մեր դռները բաց են և պետք է գոնե մեկ անգամ հասարակությանը հստակ ուղերձ հղենք: Այդ քննակումների արդյունքում, եթե հնարավոր է իջեցնել՝ իջեցնում ենք, եթե ոչ, ապա հստակ ասենք՝ ինչ պատճառով հնարավոր չէ իջեցնել սակագինը, որովհետև տեղեկացված չլինելու պատճառով  հասարակությունը քննադատում է մեզ, որ ունենք բավարար հնարավորություն իջեցնելու գինը կամ գոնե չբարձրացնելու, բայց դա չի արվում։ Հիմա եկեք պայմանավորվենք թափացիկ գործել, ու հանրությանը տեղյակ պահենք, թե ինչու չկարողացանք իջեցնել», - առաջարկեց Մելքումյանը։

Общество должно знать, почему мы не можем снизить тарифы на газ – Микаел Мелкумян
Вице-спикер Национального Собрания Армении Микаел Мелкумян предлагает начать совместные обсуждения относительно возможностей снижения тарифов на газ и электроэнергию в формате «правительство – парламент».
Такое предложение Микаел Мелкумян озвучил во время обсуждения в парламенте отчета об исполнении государственного бюджета за 2017 год. Предложение вице-спикера было принято министром энергетических инфраструктур и природных ресурсов Артуром Григоряном.
«Нужно обсудить все возможности. Нельзя упускать ни одну возможность. Наши двери открыты и хотя бы раз мы должны адресовать обществу четкий месседж. Если в результате этих обсуждений можно будет снизить тарифы – мы  снизим, а если нет, то четко скажем, по какой причине нельзя снизить тариф, поскольку общество из-за неосведомленности критикует нас в том, что у нас есть достаточно возможностей, чтобы снизить цену или хотя бы не повышать ее, но этого не делается. Сейчас давайте договоримся действовать прозрачно, и держать общество в курсе, почему не смогли снизить цену», - предложил Микаел Мелкумян.
Ранее министр энергетических инфраструктур и природных ресурсов Артур Григорян заявил сегодня журналистам, что тарифы на газ и электроэнергию в Армении могут остаться неизменными.