ՊՆ-ն սահմանի նախիջևանյան հատվածում Ադրբեջանի ԶՈւ դիրքերի տեղաշարժերի հետ կապված ոչ մի մտահոգություն չունի. Դավիթ Տոնոյան (Տեսանյութ)
01/06/2018 11:45
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայ-ադրբեջանական սահմանի նախիջևանյան հատվածում Ադրբեջանի ԶՈւ դիրքերի տեղափոխման հետ կապված ոչ մի մտահոգություն չունի, այսօր կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը:
«Պաշտպանության նախարարությունը մտահոգություն չունի, քանի որ իրավիճակն ամբողջովին վերահսկելի է և մենք մեր արդյունավետ գործունեության միջոցով չեզոքացնում ենք այդ ցանկացած փոփոխություն», - ասաց Դավիթ Տոնոյանը:
Նա ընդգծեց` բոլորը պետք է գիտակցեն, որ Ադրբեջանն իր տարածքում է իրականացնում որոշակի տեղափոխումներ:
«Դա Ադրբեջանի` Նախիջևանի հանրապոտության տարածքն է», - ասաց նա:
Անդրադառնալով լրագրողների դիտարկմանը` կարիք չկա՞ իրավիճակի մասին տեղեկացնել ՀԱՊԿ-ին, Դավիթ Տոնոյանն արձագանքեց.
«Այս պահին ոչ մի միջամտության կարիք չկա: Ես կարծում եմ, որ մենք պետք է իրավիճակը սթափ գնահատենք, ոչ մի խնդիր այս պահին Պաշտպանության նախարարությունը չի տեսնում: ՀԱՊԿ-ի ներգրավվման խնդիր ընդհանրապես չկա»:

Минобороны Армении каких-либо проблем на данный момент не видит – Давид Тоноян о передислокацией позиций ВС Азербайджана
01/06/2018 12:26
У министерства обороны Армении нет никакой обеспокоенности в связи с передислокацией позиций ВС Азербайджана, заявил сегодня журналистам после заседания правительства Армении министр обороны Давид Тоноян.
«У министерства обороны нет обеспокоенности, поскольку ситуация полностью находится под контролем, мы своей эффективной деятельностью нейтрализуем любое перемещение», - сказал Давид Тоноян.
Он подчеркнул, что все должны осознавать, что ВС Азербайджана на своей территории осуществляют определенные перемещения
«Речь идет о Нахиджеване, это территория Азербайджана», - отметил он.
В ответ на вопрос, информирована ли ОДКБ о ситуации на границе, Давид Тоноян ответил, что вопроса вовлечения ОДКБ вообще не стоит.
«Сейчас в каком-либо вмешательстве необходимости нет. Я считаю, что мы должны оценивать трезво ситуацию. Каких-либо проблем на данный момент министерство обороны Армении не видит. Вопрос вовлечения ОДКБ вообще не стоит», - сказал Давид Тоноян.