Կդժվարանամ պատասխանել՝ արահերթ խորհրդարանական ընտրություններն աշնանը կանցացվեն, թե ոչ. ԿԸՀ նախագահ
Թե երբ կնշանակվեն արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները, քաղաքական խնդիր է, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը։
Հարցին, հնարավո՞ր է, որ ընտրությունները այս տարվա աշնանն անցկացվեն, Մուկուչյանն ասաց.
«Ես կդժվարանամ պատասխանել։ Մենք տեղեկացված ենք, որ ակտիվ աշխատանքներ են տարվում Ընտրական օրենսգրքի բարեփոխումների հետ կապված։ Պետք է տեսնել, թե ինչ ծավալների դրանք կլինեն»։
Նրա խոսքով` այդ բարեփոխումներից հետո համապատասխան ընթացակարգերով ընտրություններ կանցկացվեն:
Անդրադառնալով ռեյտինգային ընտրակարգի շուրջ հնչող քննադատություններին՝ Մուկուչյանն ասաց, որ դրանք նորություն չեն և կիրառվում են շատ երկրներում։
Դիտարկմանը, թե ինչպե՞ս է հնարավոր, որ երկրում լեգիտիմ ընտրություններից մեկ տարի հետո հեղափոխություն է տեղի ունենում, ԿԸՀ նախագահը նշեց.
«Հարցի վերաբերյալ ցանկացած պատասխան հնչեցնելը քաղաքական գնահատական կպարունակի։ Ես ընդամենը կարող եմ ասել, որ ընտրությունների մասին գնահատականները ամրագրված են նաև միջազգային դիտորդական առաքելությունների կարծիքներում»։

Председатель ЦИК: Затрудняюсь ответить, состояться внеочередные выборы осенью или нет
«Когда будут назначены внеочередные парламентские выборы, – политический вопрос», - заявил сегодня журналистам председатель Центральной избирательной комиссии Армении Тигран Мукучян.
На вопрос, могут ли внеочередные выборы состояться осенью этого года, Мукучян ответил: «Затрудняюсь ответить. Мы проинформированы о том, что идут активные работы по реформированию Избирательного кодекса Армении. Нужно посмотреть, которого объема эти изменения».
По его словам, выборы будут проведены после этих реформ, согласно соответствующим процедурам.
Касаясь озвучиваемой вокруг рейтинговой системы критики, Мукучян заявил, что это система не новость и применяется в различных странах.
На замечание, как это возможно, чтобы через год после легитимных выборов в стране произошла революция, председатель ЦИК ответил: «Любой ответ на этот вопрос будет содержать политическую оценку. Я могу лишь сказать, что оценки касательно выборов закреплены также в мнениях международных наблюдательских миссий».