Նյու Յորքում «Վայնշտեյնի գործով» դատական լսումները նշանակված են հունիսի 5-ին
Հոլիվուդյան պրոդյուսեր Հարվի Վայնշտեյնի գործով դատական լսումները կսկսվեն հունիսի 5-ին Նյու Յորքում, որին առաջադրված են բռնաբարության մեղադրանքներ: Ինչպես հաղորդել է AFP գործակալությունը, այս վճիռը կայացրել Է Մանհեթենի դատախազությունը, որն զբաղվում է այդ աղմկահարույց սկանդալի հետաքննությամբ, տեղեկացնում է ТАСС-ը:
Մայիսի 25-ին պրոդյուսերը կանգնել էր Նյու Յորքի Մանհեթենի շրջանի դատարանի առաջ և ազատ էր արձակվել 1 միլիոն դոլար գրավով: Վայնշտեյնին պարտավորեցրել են կրելու հատուկ սարք, որը հսկում է նրա գտնվելու վայրը: Բացի դրանից, նրան արգելված է մեկնել Նյու Յորքի և Քոնեքթիքութի նահանգների սահմաններից:
The New York Times թերթի տվյալներով՝ պրոդյուսերին բռնաբարության մեջ մեղադրել Է մի կին, որը ցանկացել է անհայտ մնալ: Բացի դրանից, հայցվորի դերում հանդես Է գալիս մի այլ կին Լուսիա Էվանս անունով: Նա պնդում է, որ 2004 թվականին Վայնտշտեյնն իրեն բռնի դրդել է անցանկալի ինտիմ մերձեցման: Հատուկ կազմված մեծ ժյուրին ավելի վաղ ծանոթացել է կանանց ցուցմունքներին և դրանք բավարար համարել գործը դատարան հանձնելու համար:

Судебные слушания по делу Вайнштейна в Нью-Йорке назначены на 5 июня
Судебные слушания по делу голливудского продюсера Харви Вайнштейна, которому предъявлены обвинения в изнасиловании, начнутся 5 июня в Нью-Йорке. Как сообщило агентство AFP, такое решение принято прокуратурой Манхэттена, которая занимается расследованием в связи с этим громким скандалом, передает ТАСС.
25 мая продюсер предстал перед судом в нью-йоркском районе Манхэттен и был освобожден под залог в размере $1 млн. Вайнштейна обязали носить специальное устройство, отслеживающее его местонахождение. Кроме того, ему запрещено выезжать за пределы штатов Нью-Йорк и Коннектикут.
По данным газеты The New York Times, в изнасиловании продюсера обвинила женщина, которая пожелала остаться неизвестной. Кроме того, в роли истца выступает другая женщина по имени Лусия Эванс. Она утверждает, что в 2004 году Вайнштейн насильно склонил ее к нежелательной интимной близости. Специально сформированное большое жюри ранее ознакомилось с показаниями женщин и сочло их достаточными для передачи дела в суд.