Դատախազը միջնորդել է դատարանին մեղմացնել Ժիրայր Սեֆիլյանի պատիժը
Այսօր վերաքննիչ քրեական դատարանում «Հիմնադիր խորհրդարան» շարժման առաջնորդ Ժիրայր Սեֆիլյանի և մյուսների գործով բողոքի քննության ժամանակ դատախազ Պետրոս Պետրոսյանն իր ճառում միջնորդեց դատարանին մեղմացնել Սեֆիլյանի պատիժը՝ 10,6 տարվա փոխարեն նրան դատապարտել 7 տարվա ազատազրկման։
Այս գործով ամբաստանյալ և նույն շարժման անդամ Գևորգ Սաֆարյանի պատիժը, դատախազը միջնորդեց պայմանականորեն չկիրառել, ինչը նշանակում է, որ Սաֆարյանը կարող է դատապարտված լինել, բայց գտնվել ազատության մեջ։
Նույն գործի շրջանակներում ամբաստանյալ Գալուստ Գրիգորյանի մասով դատախազն ասաց, որ Գրիգորյանի նկատմամբ նշանակված պատիժը առավելագույնս մեղմ պատիժ է՝ 3 տարվա ազատազրկում։
Դատախազը ներկայացնելով իր խոսքը, հայտարարեց, որ նման մեղմացման հիմքում ընկած է Հայաստանի քաղաքական կյանքում իրադրության փոփոխությունը։
«Իրադրության փոփոխության արդյունքում վերագրվող արարքի և այն կատարող անձի հանրային վտանգավորությունը նվազել է։ Իրադրության փոփոխման հետևանքով հանցավոր արաքի հանրային վտանգավորության նվազումը ենթադրում է  հասարակական կյանքի տարբեր ոլորտներում այնպիսի էական փոփոխությունների առկայություն, որոնց արդյունքում հանցավորի արարքը նվազ վտանգ է ներկայացնում»,- ասաց Պետրոսյանը։
Կողմերին լսելուց հետո դատարանը անցավ խորհրդակցական սենյակ, և որոշումը կհրապարակվի հունիսի 13-ին, ժամը 14։00-ին։
Հիշեցնենք՝ Ժիրայր Սեֆիլյանը, Ներսես Պողոսյանը, Գևորգ Սաֆարյանը, Գալուստ Գրիգորյանը, Սասունիկ Կիրակոսյանը, Հովհաննես Պետրոսյանը մեղադրվում են և ընդհանուր իրավասության դատարանի վճռով դատապարտվել էին 2015-ին ապրիլի 24-ին ապօրինի զենք զինամթերք պահելու, ռազմավարական նշանակության շենք շինություններ զավթելու փորձի և զանգվածային անկարգություններ նախապատրաստելու համար։
Նրանց փաստաբանները դիմել էին Վերաքննիչ քրեական դատարան, պահանջելով կայացնել արդարացման դատական ակտ, ճանաչելով և հռչակելով նրանց անմեղությունը:

Прокурор внес представление о смягчении наказания Жирайру Сефиляну
Сегодня на заседании Апелляционного суда по делу лидера движения «Учредительный парламент» Жирайра Сефиляна и других прокурор Петрос Петросян внес представление о смягчении наказания Жирайру Сефиляну и его осуждении на 7 лет лишения свободы вместо 10,6 лет.
Для подсудимого по этому делу и члена движения Геворка Сафаряна прокурор ходатайствовал о применении условного наказание, что значит, что Сафарян будучи осужденным может находиться на свободе.
Для Галуста Григоряна прокурор предложил 3 года лишения свободы, что, по его словам является, максимально мягким приговором.
Прокурор в своей речи заявил, что в основе подобного смягчения приговоров лежит изменение политической ситуации в Армении.
«В результате изменения ситуации снизилась общественная опасность преступного деяния и совершившего его лица. Снижение степени общественной опасности деяния предполагает наличие такого существенного изменения в различных сферах общественной жизни, в результате которых преступное деяние представляет меньшую опасность», - сказал Петросян.
Суд, выслушав аргументы сторон, ушел в совещательную комнату, решение суда будет оглашено 13 июня, в 14:00.
Напомним, что Жирайр Сефилян, Нерсес Погосян, Геворк Сафарян, Галуст Григорян, Сасуник Киракосян, Ованнес Петросян обвиняются и признаны виновными решением суда общей юрисдикции в организации массовых беспорядков, незаконном приобретении и хранении оружия, подготовке к захвату зданий и строений.
Их адвокаты обратились в Апелляционный суд с требованием принять оправдательный приговор, который официально провозгласит и гарантирует невиновность их подзащитных.