Էդուարդ Շարմազանով. Մանե Թանդիլյանն ինտելեկտուալ, ճիշտ գործիչ է
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախկին նախարար Մանե Թանդիլյանն ինտելեկտուալ, ճիշտ գործիչ է, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը։
«Ես սա ասում եմ որպես ոչ թե գործընկեր, այլ մարդ, որն առնվազն 30 տարի ճանաչում է Մանե Թանդիլյանին։ Դա իր որոշումն է, ես հարգանքով եմ, վերաբերվում նման որոշմանը», - նշեց Է.Շարմազանովը՝ անրդրադառնալով Թանդիլյանի հրաժարականին։
Դիտարկմանը, թե արդյոք սա չի խոսում կառավարության ճաքերի մասին՝ Շարմազանովը նշեց. «Դա կառավարության ճաքերն է, թե ճաքերը չէ՝ չեմ կարող ասել, որ հետո չասեք նախկին իշխանությունը չարախնդում է։ Դա կառավարության ներքին խնդիրն է։ Ես ասել եմ՝ մենք կառավարությանը գոտկատեղից ներքև հարված չենք տալու»։
Դիտարկմանը՝ ողջունո՞ւմ է Փաշինյանի քայլը՝ շարունակել պարտադիր կուտակային համակարգը, որը ներդրվել էր ՀՀԿ-ի կողմից, Շարմազանովը հիշեցրեց, որ դեռևս վարչապետի թեկնածու եղած ժամանակ նա նշել է, որ ընդդիմադիր գործիչը իշխանություն տեղափոխվելուց  չպետք է իր հայեցակարգը փոխի։
«Երբ ինքը գովաբանում էր ԵԱՏՄ-ն, ես ասեցի որն է երաշխքը, որ դուք այլ հարցերում չեք փոխելու ձեր դիրքորոշումը՝ լինելով իշխանություն», - ասաց նա։
Երեկ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Մանե Թանդիլյանը հայտարարել էր նախարարի լիազորությունները դադարեցնելու և «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունը լքելու մասին: Նա նշել էր, որ իր ու կառավարության տեսակետները կուտակային կենսաթոշակային բարեփոխումների վերաբերյալ չեն համընկնում։

Эдуард Шармазанов: Мане Тандилян – интеллектуалка
Бывший министр труда и социальных вопросов Армении Мане Тандилян – интеллектуалка и верный своим принципам деятель, заявил в беседе с журналистами вице-спикер парламента Армении Эдуард Шармазанов.
«Я говорю это не как коллега, а человек, который как минимум 30 лет знает Мане Тандилян. Это ее решение, я с уважением отношусь к такому решению», - отметил Эдуард Шармазанов, касаясь отставки Мане Тандилян.
На замечание, не говорит ли это о «трещинах» в правительстве, Эдуард Шармазанов ответил: «Трещины это или нет, не могу сказать, чтобы потом не говорили, что прежняя власть злорадствует. Это внутренняя проблема правительства. Я заявлял, что мы не будем наносить правительству удар ниже пояса».
На замечание, приветствует ли он шаг Никола Пашиняна продолжать обязательную накопительную систему, которая была внедрена Республиканской партией Армении, Эдуард Шармазанов напомнил, что еще во время выдвижения кандидатом в премьер-министры, он отметил, что оппозиционный политический деятель, придя к власти, не должен менять свою концепцию.
«Когда он пел дифирамбы ЕАЭС, я заявил, какие есть гарантии, что находясь во власти, вы не измените вашу позицию и по другим вопросам», - сказал он.
Вчера министр труда и социальных вопросов Армении Мане Тандилян заявила о прекращении своих полномочий и выходе из партии «Светлая Армения». «После долгих дискуссий стало ясно, что мое предложение не пользуется поддержкой правительства. Взамен был предложен другой вариант, который был представлен и одобрен на заседании правительства. Этот вопрос имеет для меня принципиальное значение. Обязательный компонент не пользовался и не пользуется поддержкой общества, причин этому множество», - отметила она.