Արցախի կայունությունը վեր է ամեն ինչից. ՀՀ նախագահ
Քիչ առաջ ավարտվել է Արցախ ժամանած ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի և ԱՀ նախագահ Բակո Սահակյանի պաշտոնական հանդիպումը, որի ընթացքում քննարկվել են Հայաստան-Արցախ փոխգործակցությանն առնչվող տարբեր հարցեր: Հանդիպումից հետո ՀՀ նախագահը պատասխանել է լրագրողների հնչեցրած հարցերին:
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ Արմեն Սարգսյանն ասել է, որ վաղուց ծրագրում էր մի քանի օրով իր ընտանիքի անդամների հետ այցելել Արցախ և ցույց տալ մեծ մոր՝ Սաթենիկ մայրիկի ծննդավայրը՝ Ասկերանի շրջանի Հարավ գյուղը:
«Ստացվեց այնպես, որ այսօր եկել եմ կարճ այցով, որպեսզի հանդիպեմ ԱՀ Նախագահին և լինեմ Արցախի կողքին: Ապրիլ-մայիսին, երբ Հայաստանում թավշյա հեղափոխության գործընթացն էր սկսվել, հաճախ Երևան էր ժամանում Բակո Սահակյանը և իր ներկայությամբ բոլորիս հիշեցնում էր, որ ազգային շահերը վեր են ամեն ինչից: Բոլորս պետք է ուշադիր լինենք, որպեսզի ծավալվող իրադարձությունները որևէ ձևով չանդրադառնան Արցախի կայունությանը և անվտանգությանը: Իմ պարտքն եմ համարում այսօր լինել Արցախում՝ որևէ ձևով ցանկություն չունենալով խառնվել Արցախի ներքաղաքական կյանքին: Ուրախությամբ պետք է նշեմ, որ Արցախն, իսկապես, կայացած պետական միավոր է, երկիր, որն ունի ժողովրդական ինստիտուտներ, ընտրած խորհրդարան և նախագահ, ինչպես նաև մարդիկ, ովքեր ոչ միայն հպարտ են արցախցի լինելու համար, այլ որովհետև ունեն կայացած պետություն: Հուսով եմ՝ առկա խնդիրները կլուծվեն հնարավորինս արագ, որովհետև Արցախի կայունությունը վեր է ամեն ինչից», - նշել է Ա. Սարգսյանը:
ՀՀ նախագահն ընդգծել է նաև, որ Հայաստանը և Սփյուռքը ուշադիր հետևում են արցախյան իրադարձություններին:
«Արցախը մեր ողջ ժողովրդի համար առանձնահատուկ նշանակություն ունի: Մենք որևէ ձևով իրավունք չունենք պարտություն ունենալ այս հարցում: Վստահ եմ՝ բոլոր խնդիրները կգտնեն լուծումներ»,- եզրափակել է Ա. Սարգսյանը:

Президент Армении: Стабильность Арцаха – приоритет
Недавно завершилась официальная встреча президента Республики Арцах Бако Саакяна и президента Республики Армения Армена Саркисяна, прибывшего в Арцах. В ходе встречи были обсуждены вопросы, связанные с армяно-арцахским двусторонним сотрудничеством. После встречи президент Армении ответил на вопросы, озвученные журналистами.
По словам корреспондента «Арцахпресс», Армен Саркисян сказал, что он давно планировал на несколько дней посетить Арцах со своей семьей и показать место рождения своей бабушки Сатеник – деревню Арав Аскеранского района.
«Получилось так, что сегодня я нахожусь здесь с коротким визитом, чтобы встретиться с президентом Республики и быть вместе с Арцахом. В апреле-мае, когда началась бархатная революция в Армении, Бако Саакян часто посещал Ереван, и в присутствии всех нас напомнил нам, что национальные интересы превыше всего остального. Необходимо быть начеку, чтобы происходящие события никак не отразились на стабильности и безопасности Арцаха. Мой долг - быть в Арцахе сегодня, абсолютно не имея намерений вмешиваться во внутреннюю политическую жизнь Арцаха. Я должен с большим удовольствием сказать, что Арцах действительно является состоявшимся государственным образованием, страной, в которой есть национальные институты, избранный парламент и президент, а также люди, которые не только гордятся тем, что являются жителями Арцаха, но также потому, что имеют развитое государство. Я надеюсь, что существующие проблемы будут решены как можно скорее, потому что стабильность Арцаха – является приоритетом для всех нас», - сказал А. Саркисян.
Президент Армении также подчеркнул, что Армения и Диаспора внимательно следят за событиями в Арцахе.
«Арцах имеет особое значение для всей нашей нации. Мы не имеем права потерпеть поражение в этом вопросе каким-либо образом. Я уверен, что все проблемы найдут свое решение», - заключил А. Саркисян.