Աշոտյանի նախաձեռնությամբ Եվրանեսթի լիագումար նիստում հրատապ բանաձևի նախագիծ կներկայացվի
Հունիսի 26-ին Բրյուսելում Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի լիագումար նիստի ընթացքում, Եվրանեսթում հայկական պատվիրակության անունից Վեհաժողովին կներկայացվի ԵՄ անդամ պետությունների ազգային խորհրդարաններում ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացման խրախուսման հետ կապված հրատապ բանաձևի նախագիծ, այդ մասին իր ֆեյսբուքյան էջում տեղեկացնում ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը։
Նրա խոսքով՝ նախագիծը ներկայացվել է իր նախաձեռնությամբ։
Ներկայացված այս նախագիծը, պատգամավորի ներկայացմամբ, վկայակոչելով 2018 թվականին ՀՀ ԱԺ կողմից ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացումը՝ որպես ևս մեկ վերահաստատում Հայաստանի Հանրապետության հանձնառության՝ ԵՄ-ի հետ առավել ռազմավարական և հավակնոտ հարաբերությունների, կոչ է անում ԵՄ անդամ-պետությունների ազգային խորհրդարաններին վավերացնել համաձայնագիրը՝ առանց անհարկի հետաձգումների:
Նախագիծը ընդգծում է նաև ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի վավերացումը՝ մինչև Եվրոպական խորհրդարանի 2019 թվականի ընտրությունները:
«Խորհրդարանական դիվանագիտությունը ջանք չի խնայելու այս հրատապ նախագծի ընդունման համար՝ որպես Հայաստանի պետական շահերի առաջխաղացման և ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների խթանման գործում ևս մեկ կարևոր քայլի», - նշել է Աշոտյանը։

По инициативе Армена Ашотяна на пленарном заседании ПА Евронест будет представлен проект актуальной резолюции
16/06/2018 15:42
На предстоящем 26 июня в Брюсселе пленарном заседании Парламентской ассамблеи Евронест армянская делегация представит на обсуждение проект актуальной резолюции, касающийся поощрения ратификации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения – ЕС в национальных парламентах стран Евросоюза. Об этом сообщил на своей странице в Facebook председатель постоянной парламентской комиссии по внешним отношениям Армен Ашотян.
По его словам, проект представлен по его инициативе. Как отмечает депутат, представленный документ, ссылаясь на ратификацию парламентом Армении в 2018 году Соглашения о всеобъемлющем и расширенном сотрудничестве Армения – ЕС в качестве еще одного подтверждения взятых Арменией обязательств по расширению стратегических и амбициозных отношениях с ЕС, призывает национальные парламенты стран-членов ЕС ратифицировать Соглашение без необоснованных затягиваний.
В проекте подчеркивается также важность ратификации Соглашения Армения – ЕС до выборов Европейского парламента 2019 года.
«Парламентская дипломатия не пожалеет усилий для принятия этого актуального проекта в качестве важного шага к продвижению государственных интересов Армении и стимулирования отношений Армения – ЕС», - отметил Ашотян.