Թրամփն ու Մակրոնը քննարկել են ԿԺԴՀ-ին, Իրանին, Սիրիան և առևտրին վերաբերող հարցեր
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հեռախոսազրույցի ընթացքում Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ քննարկել է առևտրային քաղաքականություն, նաև իրավիճակը ԿԺԴՀ-ի, Իրանի ու ՍԻրիայի շուրջ, հայտնում է РИА Новости-ն՝ հղում անելով Սպիտակ տանը։
«ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը այսօր զրուցել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ։ Առաջնորդները քննարկել են Սինգապուրում նախագահ Թրամփի գագաթնաժողովը Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընի հետ։ Նախագահ Թրամփը հաստատել է ԱՄՆ նպատակը՝ Հյուսիսային Կորեայի ամբողջական ու անդառնալի ապամիջուկայնացումը», - ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Առաջնորդները նաև կոչ են արել ապահովել Սիրիայում քաղաքական կարգավորումը՝ ՄԱԿ Ժնևյան գործընթացի շրջանակում։
Բացի դրանից, Թրամփը հատուկ ուշադրություն է դարձրել Իրանի հետ համընդգրկուն գործարքի մասին բանակցություններին իր հանձնառությանը, որն ընդգրկելու է միջուկային ու բալիստիկ հրթիռների մասին իրանական ծրագրերը ու տարածաշրջանում ոչ բարեկամական գործողությունները, ասվում է հաղորդագրության մեջ։
«Նախագահ Թրամփը նաև ԵՄ-ին կոչ է արել բանակցություններ սկսել առևտրի ոլորտում խոչընդոտների կրճատման հարցով»,- հաղորդում է Սպիտակ տունը։

Трамп и Макрон обсудили КНДР, Иран, Сирию и торговлю
Президент США Дональд Трамп обсудил по телефону с президентом Франции Эммануэлем Макроном торговую политику, а также ситуацию вокруг КНДР, Ирана и Сирии, сообщает РИА Новости  со ссылкой на Белый дом.
«Президент Дональд Трамп поговорил сегодня с президентом Франции Эммануэлем Макроном. Лидеры обсудили саммит президента Трампа в Сингапуре с лидером Северной Кореи Ким Чен Ыном. Президент Трамп подтвердил цель Соединенных Штатов — полная и необратимая денуклеаризация Северной Кореи», — говорится в сообщении.
Лидеры также призвали обеспечить политическое урегулирование ситуации в Сирии в рамках Женевского процесса Организации Объединенных Наций.
Кроме того, Трамп особо выделил свою нацеленность на переговоры по всеобъемлющей сделке с Ираном, которая охватит иранские программы по ядерным и баллистическим ракетам и недружественные действия в регионе,  отмечается в сообщении.
«Президент Трамп также призвал Европейский союз вступить в переговоры по сокращению барьеров в торговле», — заключает Белый дом.