Չինաստանն ընդունել է ԱՄՆ-ից ներկրվող լրացուցիչ մաքսատուրքերով ապրանքների ցանկը
Չինաստանն ընդունել է ԱՄՆ-ից ներկրվող այն ապրանքների ցանկը, որոնց վրա սահմանվելու են լրացուցիչ մաքսատուրքեր՝ ի պատասխան Վաշինգթոնի որոշման՝ մաքսային սակագներ սահմանել չինական բազմաթիվ ապրանքների վրա։ Ցանկը, որը առաջարկել է մաքսային սակագների հարցերով պետական հանձնաժողովը, արդեն հաստատված է ՉԺՀ Պետխորհրդի կողմից, ասվում է գերատեսչության հաղորդագրության մեջ, փոխանցում է ТАСС-ը:
«Որոշումը ընդունվել է արտաքին առևտրի ու արտահանման ու ներմուծման հարկերի մասին ՉԺՀ օրենքի համապատասխան որոշումների, նաեւ միջազգային առևտրի հիմնարար սկզբունքների համապատասխան»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Մաքսային սակագներ են սահմանվում 659 ապրանքների վրա՝ 50 մլրդ դոլար ընդհանուր գումարով, ասվում է հաղորդագրության մեջ։ Ընդ որում 545 ապրանքների մասով որոշումը՝ 34 մլրդ դոլար գումարով, ուժի մեջ է մտնում 2018-ի հուլիսի 6-ից։Լրացուցիչ մաքսատուրքի ենթարկվող ապրանքներից են ամերիկյան գյուղատնտեսական արտադրանքը, ավտոմեքենաներն ու ծովամթերքները։
Մնացած 114 ապրանքների՝ այդ թվում քիմիական արտադրանքի, բժշկական սարքավորման ու էներգետիկ սեկտորի արտադրանքի վրա մաքսային լրացուցիչ տուրքերի ներդրման ամսաթիվը ավելի ուշ է հայտարարվելու։
Ուրբաթ Չինաստանի առեւտրի նախարարությունը հրապարակել էր հայտարարություն՝ խոստանալով «անհապաղ մշակել մասշտաբով ու ուժով համարժեք մաքսային տուրքեր»՝ ի պատասխան ԱՄՆ-ի ձեռնարկած քայլերի։ «Երկկողմանի առեւտրատնտեսական խորհդակցությունների ժամանակ նախկինում ձեռքբերված պայմանավորվածությունները կորցրել են իրենց ուժը»,- ասվում է փաստաթղթում։
Սպիտակ տունը ուրբաթ տարածել էր հայտարարություն, որտեղ ասվում էր, որ ԱՄՆ-ն մտադիր է 25 տոկոսի չափով մաքսատուրքեր սահմանել Չինաստանից ներկրվող ապրանքների վրա՝ 50 մլրդ դոլար ընդհանուր գումարի չափով։

Китай принял список облагаемых дополнительной пошлиной товаров из США
Китай принял свой список товаров из США, на которые вводятся дополнительные таможенные пошлины в ответ на решение Вашингтона установить таможенные тарифы на многие китайские товары. Список, предложенный Государственной комиссией по таможенным тарифам, уже утвержден Госсоветом КНР, говорится в обнародованном в субботу сообщении ведомства, передает ТАСС.
«Решение принято в соответствии с релевантными установлениями Закона КНР о внешней торговле и Положениями об экспортных и импортных налогах, а также основополагающими принципами международной торговли» - указывается в сообщении.
Таможенные тарифы вводятся на 659 товарных наименований на общую сумму $50 млрд, говорится в сообщении. При этом решение по 545 наименованиям на сумму $34 млрд вступает в силу с 6 июля 2018 года. Среди этих облагаемых дополнительной пошлиной товаров - американская сельскохозяйственная продукция, автомобили и морепродукты.
Дата введения дополнительных таможенных тарифов на остальные 114 наименований товаров из США, включающих химическую продукцию, медицинское оборудование и продукцию энергетического сектора, будет объявлена позже.
В пятницу минкоммерции КНР обнародовало заявление с обещанием «немедленно разработать аналогичные по масштабу и силе таможенные пошлины" в ответ на меры США. "Прежние достигнутые на двусторонних торгово-экономических консультациях договоренности утратили силу», - сказано в документе.
Как говорится в распространенном в пятницу Белым домом заявлении Трампа, Соединенные Штаты намерены ввести таможенные пошлины в размере 25% на импортируемые из Китая товары на сумму $50 млрд.