Չի բացառվում, որ կառավարությունն ԱԺ արտահերթ նիստում ընդգրկի Մանվել Գրիգորյանին անձեռնմխելիությունից զրկելու հարցը. Մարուքյան
18/06/2018 11:48
Ամենախիստ կերպով դատապարտում ենք այս երևույթը, լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանը։
«Օրենքի ամբողջ խստությամբ մեղավորները պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն։ Ապրիլյան պատերազմի օրերին ՀՀ-ում մենք ունեցել ենք ոստիկանություն, ԱԱԾ, ՊՆ, մարմիններ, որոնք համակարգել են օգնության ստանալը, այն ուղղորդելը և բաշխելը։ Ես չեմ կարծում, որ միայն պարոն Գրիգորյանը պետք է պատասխան տա տեղի ունեցածի համար։ Շտապօգնության մեքենան ասեղ չի, որ տանես մի տեղ պահես, իմացող թաքցնողները նույնպես պետք է պատասախանատվության ենթարկվեն», - ասաց Մարուքյանը։
Նա ընդգծեց, որ թեև Գրիգորյանը ՀՀԿ անդամ չէ, բայց խմբակցության անդամ է, հետևաբար խմբակցությունը պետք է քաղաքական դիրքորոշում արտահայտի և աջակցի իրավական մարմիններին, որպեսզի օրենքով սահմանված կարգով արդարադատություն իրականացվի։
Մարուքյանը նաև չբացառեց, որ կառավարությունը կարող է նիստ գումարել և վաղը գումարվելիք ԱԺ արտահերթ նիստի օրակարգի որոշման մեջ լրացում կատարել՝ ավելացնելով ԱԺ պատգամավորին անձեռնմխելիությունից զրկելու հարցը։
«Վաղը պարոն Գրիգորյանի ձերբակալման 72 ժամն է լրանում», - ասաց նա։
«Ելք» խմբակցության պատգամավոր Ալեն Սիմոնյանն էլ ընդգծեց, որ ապագայում կլինեն այլ բացահայտումներ ևս:
«Ցավոք, սա առաջին ու վերջին դեպքը չէ։ Կարծում եմ, որ մոտ ապագայում մենք էլի նմանատիպ դեպքերի բացահայտման ականատես կլինենք», - ընդգծեց նա։

Эдмон Марукян: Не исключается, что правительство включит в повестку внеочередного заседания парламента вопрос лишения Манвела Григоряна неприкосновенности
18/06/2018 13:28
«Мы строжайше осуждаем это явление», - заявил на брифинге депутат парламента от  фракции «Елк» Эдмон Марукян.
«Виновные должны быть привлечены к ответственности по всей строгости закона. Во время апрельской войны в Армении были полиция, Служба национальной безопасности, Минобороны, органы, которые координировали получение, предоставление и распределение помощи. Я не считаю, что за произошедшее должен отвечать только господин Григорян. Машина «Скорой помощи» – не иголка, чтобы забрать и спрятать где-то, те, кто знал и скрывал, также должны быть привлечены к ответственности», - сказал Эдмон Марукян.
Он подчеркнул, что хотя и Манвел Григорян не является членов Республиканской партии Армении, однако он входит во фракцию РПА, следовательно, фракция должна высказать свою политическую позицию и оказать помощь правоохранительным органам в том, чтобы правосудие было осуществлено в установленном законом порядке.
Марукян также не исключил, что правительство может созвать заседание и внести дополнение в предусмотренное завтра внеочередное заседание парламента, в частности включить в повестку вопрос лишения неприкосновенности депутата.
«Завтра истекает 72 часа с момента задержания господина Григоряна», - сказал он.
Депутат фракции «Елк» Ален Симонян подчеркнул, что в будущем ожидаются также другие разоблачения.
«К сожалению, это не первый и не последний случай. Думаю, что в ближайшем будущем мы станем очевидцами аналогичных разоблачений», - подчеркнул он.