«Զինվորի համար» մակնշմամբ պիտույքները ԵԿՄ-ին են հատկացվել օրինական ճանապարհով. Արծրուն Հովհաննիսյան (Տեսանյութ)
18/06/2018 14:31
Հատուկ Զինված ուժերի համար արտադրված իրերն ու մթերքները Երկրապահ կամավորականների միությանը փոխանցվել են օրինական ճանապարհով, դրա համար երկու տարբերակ կա, կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՊՆ մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանը:
«Երկու հիմնական ճանապարհ կա` ԵԿՄ-ն 20 և ավելի տարի ակտիվ պահեստազորի ամենամյա բանակումներ է իրականացնում, որի ժամանակ դիմում է Պաշտպանության նախարարությանն ու ստանում տարբեր տեսակի պիտույքներ, երկրորդ ճանապարհն էլ` գիտեք, որ ապրիլյան պատերազմի ընթացքում եղել են կամավորական խմբեր, որոնք եղել են Արցախում և ՊԲ պաշտոնական մատակարարման վրա են եղել, այսինքն՝ հստակ ստացել են սնունդ, հանդերձանք և այլն: Հիմա կոնկրետ այս երկու ճանապարհներից որ մի մասի պիտույքների, սնունդի և մնացած իրերի մասին է խոսքը, որոնք գտել են, չեմ կարող ասել, ցույց կտա քննությունը», - ասաց Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Հարցին` արդյոք ՊՆ-ն չուներ հատկացումներ անելուց հետո վերահսկողական մեխանիզմներ, մամուլի քարտուղարն արձագանքեց` չուներ. տրվում էին հաշվետվություններ, որոնք ևս կուսումնասիրվեն:
«Մեզ արդեն դիմել են համապատասխան մարմինները», - ասաց Ա. Հովհաննիսյանը:
Անդրադառնալով Մանվել Գրիգորյանի առանձնատանը հայտնաբերված զենք զինամթերքին` ՊՆ մամուլի քարտուղարը նշեց, որ դրանք չեն հատկացվել ՊՆ կողմից:
«Այնտեղ կային զինատեսակներ, որոնք ոչ մի կերպ չէին կարող օրինական լինել, օրինակ` նռնականետեր եմ նկատել տեսանյութում», - ասաց Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Ինչ վերաբերում է ապրիլյան պատերազմի օրերին արտերկրից ուղարկված օգնության, դպրոցկանների ուղարկած ծանրոցների յուրացումներին, Արծրուն Հովհաննիսյանն ընդգծեց` Պաշտպանության նախարարությունը սրա հետ որևէ առնչություն չունի:

Провиант с маркировкой для военнослужащих был предоставлен Союзу добровольцев «Еркрапа» законным путем – Арцрун Ованнисян
18/06/2018 16:42
Произведенные специально для Вооруженных сил Армении провиант и принадлежности переданы Союзу добровольцев «Еркрапа» законным путем, для этого есть два варианта, завил после заседания правительства журналистам пресс-секретарь министерства обороны Армении Арцрун Ованнисян.
«Есть два основных пути – Союз добровольцев «Еркрапа» уже 20 и более лет проводит армейские сборы активного резерва, во время которого обращается к министерству обороны и получает различные принадлежности. Второй путь – мы знаем, что во время апрельской войны были добровольческие группы, которые находились в Арцахе и были на официальном снабжении Минобороны, то есть, четко получали провиант, одежду и т.д. Сейчас я не могу конкретно сказать, о какой части принадлежностей, провианта и остальных товаров, который обнаружены, идет речь, это покажет следствие», - сказал Ованнисян.
На вопрос, не было ли у Минобороны механизмов контроля за предоставленным  провиантом, пресс-секретарь ответил, что нет: предоставляются отчеты, которые также будут изучены.
«Мы уже обратились к соответствующим органам», - сказал А.Ованнисян.
Касаясь обнаруженного в особняке Манвела Григоряна оружия и боеприпасов, пресс-секретарь Минобороны отметил, что они не предоставлены министерством обороны Армении.
«Там были виды оружия, которые никоим образом не могут быть законными, к примеру, я увидел в гранаты в видеоматериалы», - сказал Арцрун Ованнисян.
Что касается присвоения направленной в дни апрельской войны помощи из-за рубежа, посылок школьников, Арцрун Ованнисян подчеркнул, что министерство обороны никакой связи с этим не имеет.